Hlavní navigace

ČT1: Šejdrem, premiéra komedie M. Epsteina a Z. Tyce– neděle 26. 4.

[Tisková zpráva] Sledujte Šejdrem, lehce komediální příběh o tradičním vítání jara, o lásce sousedské a štěstí, v neděli 26. dubna na ČT1 od 20:00 hodin. V hlavních rolích Ivan Trojan a Miroslava Pleštilová.

Sdílet

Realistická komedie scenáristy Marka Epsteina a režiséra Zdeňka Tyce Šejdrem rozkrývá na základě tradiční události – každoročně se opakujícího rituálu stavění májky – vztahy, cíle a postoje lidí současné české vesnice.

Je předvečer prvního května. Na návsi už leží májka ověnčená zeleným kruhem a barevnými pentlemi. Jen ji postavit… Chlapi na to mají svůj systém – pár piv, bagr a traktor. Jenže letos nenadále přijel místní slavný rodák, seriálová hvězda Tyno (Ivan Trojan), kdysi ovšem docela obyčejný Tonda. Nikdy sem moc nezapadl, neměli ho tu moc rádi, a tak odjel za štěstím do Prahy. Po letech se zastavil a zdá se, že ví nejlíp, jak postavit máj – pěkně postaru, ručně, aby tradice neutrpěla. Večer se v hospodě místní na vyhecovanou sázku chytili. Ale teď po ránu s těžkou hlavou už vědí, že s tou sázkou neudělali dobře… A Tyno? Ten má zase problém, aby se vypořádat se svou minulostí…

V příjemně jarní komedii o vesnici a městských zvycích režisér Zdeněk Tyc kombinoval současnost s retrospektivními záběry a černobílými animovanými mezihrami, a diváci se mohou těšit na skvělé herecké výkony. Hrají Ivan Trojan (Tyno), Miroslava Pleštilová (Líba), Igor Bareš (starosta Jan), Marie Doležalová (Dáňa Mádlová), Jan Bidlas (kronikář Koubek), Martin Zahálka (hostinský Stein), Oldřich Vlach (autobusák Lízl), Jan Vondráček (Hakl), Jaromír Dulava (Uvízl), Ladislav Trojan (Dyml) a další. Kamera Patrik Hoznauer. Architekt Štefan Theisz. Kostýmní výtvarnice Alexandra Hetmerová. Vedoucí produkce: Matěj Stehlík. Dramaturg Jan Lekeš.