Hlavní navigace

ČT1: Speciality Václava Moravce s humornou nadsázkou – 30. 5.

[Tisková zpráva] Speciality Václava Moravce nabízejí exkluzivní pohled do kuchyně předvolebního vysílání České televize, ale nebojte se, nebudou o politice. Nejde o žádné analytické ohlédnutí za předvolební kampaní, ale spíš o dění v zákulisí a také o humornou nadsázku. Střihový dokument Jiřího Podlipného uvádí ČT1 v neděli 30. května na ČT1 ve 21:25 hodin.

Sdílet

Václav Moravec vystupuje obvykle před kamerami. Najednou ho můžete spatřit také jinde a jinak. Totiž za kulisami, kam divák jindy nedohlédne. I taková situace však nastane, když se dá kočovná zpravodajská televize do pohybu a vydá se na pouť dlouhou čtyři a půl tisíce kilometrů. Navštíví 14 krajů a 14 měst. Tvář předvolebního vysílání v čele putujícího kolosu vstupuje do 14 sálů po celé republice. V napjatém očekávání je téměř sedm tisíc lidí a také třiaosmdesát politiků. Ti poté vstupují do řečnické arény. Prostřednictvím obrazovky sleduje Otázky Václava Moravce dalších zhruba 7 milionů lidí. Na Facebooku se zaregistrovalo 18 tisíc příznivců Václava Moravce, odborníci ho respektují a diváci mu dávají ceny. Třeba studentka farmacie Kamila je poblíž putujícího televizního cirkusu vidět často. Někdy dochází ke kuriózním setkáním. V Českých Budějovicích Václav Moravec zpovídá politiky, zatímco ve vedlejším sále probíhá věneček. Taneční mistr slavného jména Jára Kohout neodolá a přemlouvá spolu s televizním štábem moderátora, aby se přišel alespoň na chvíli podívat.

Předvolební vysílání však není spojeno jen s Václavem Moravcem. Činí se i jinde. Otvírají se dveře Hyde parku. Každý večer jeden host, stovky tisíc diváků a stovky dotazů prostřednictvím sociálních sítí. V Duelech uváděných v rámci relace Události, komentáře zase svádí los dohromady lidi, kteří se setkávají poprvé v životě a nebýt České televize, tak by se možná nepotkali vůbec. Opět zvláštní sonda před zraky diváků. Na řadě je Ekonomická inventura a divák se snaží porozumět řeči čísel. „Dnes se stalo velkou módou dělat film o filmu, tak jsem si řekl, proč podobným způsobem nepojmout rozsahem neporovnatelně větší předvolební zpravodajství veřejnoprávní televize, které nemá v této zemi obdobu. Nešlo nám o to ukázat zpocená čela a vytahané ruce pracovníků České televize, ale chtěli jsme vše odlehčit a nabídnout divákovi svět politiky v humorné nadsázce,“ říká scenárista a režisér Jiří Podlipný.

Dramaturg Jiří Vondráček, kamera Jaroslav Ptáčník, produkce Martin Kudrna. Střihový dokument vznikl v Redakci aktuální publicistiky. Repríza dokumentu Speciality Václava Moravce na ČT24 30. 5. ve 22:20 a na ČT2 1. 6. v 10:45. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).