Hlavní navigace

ČT1: Speciální jednotky v akci, premiéra dokumentární série BBC

[Tisková zpráva] Od 21. září vždy v úterý od 20:00 uvede ČT1 v premiéře Speciální jednotky v akci, unikátní čtyřdílnou dokumentární sérii BBC. Britské speciální jednotky SAS jsou používány k nejutajovanějším a nejriskantnějším operacím.

Sdílet

Poprvé se tento typ jednotek objevil za 2. světové války právě ve Velké Británii. Zvláštní jednotky byly používány k operacím v týlu nepřítele. Byly složeny z mužů, kteří prošli speciálním výcvikem, jenž měl prověřit jejich psychickou a fyzickou odolnost. Po válce se tyto elitní jednotky staly součástí nejlepších armád světa a způsob jejich výcviku a bojového nasazení byl propracovaný téměř k dokonalosti. K nejznámějším patří vedle britské SAS americká Delta Force, německá GSG 9, ale například i česká 601. skupina speciálních sil z Prostějova, která se zúčastnila několika náročných bojových misí na území Afghánistánu.

Speciální jednotky v akci (1/4) – Hrdinové SAS: Obléhání íránské ambasády
Obléhání přepadené íránské ambasády v Londýně začalo 30. dubna 1980. Skončilo sice úspěšně, ale prohra byla velmi blízko.

Speciální jednotky v akci (2/4) – Hrdinové SAS: Teror na obloze
Mallorka 13. října 1977. Komando čtyř teroristů převzalo vládu nad strojem, zavraždilo kapitána a přelety z místa na místo mátlo své pronásledovatele. V Mogadišu je dostihla společná akce britských a německých jednotek.

Speciální jednotky v akci (3/4) – Hrdinové SAS: Obklíčení v Ománu
Devět mužů jednotky tajně dislokované k obraně arabské ropy a zájmů ománského sultána v Mirbatu bylo 18. července 1972 přepadeno velkou přesilou povstalců podporovaných z komunistických zemí.

Speciální jednotky v akci (4/4) – Hrdinové SAS: Operace Jistá smrt
Sierra Leone rok 2000. Zemí zmítají nepokoje. Při hlídce bylo zajato jedenáct mužů Irského královského pluku. Únosci byli nevypočitatelní, drsní rebelové. Britská vláda se rozhodla rukojmí osvobodit akcí, které se zúčastnilo přes 200 mužů a útočné a výsadkové helikoptéry.

Repríza: vždy ve čtvrtek na ČT2 od 09:45, www.ceskatele­vize.cz/program