Hlavní navigace

ČT1: The Pacific, válečná odysea v tichomořském pekle – od 15. září

[Tisková zpráva] Desetidílný The Pacific (2010) pojednává o bojích v Pacifiku za druhé světové války. Jeho děj vychází ze skutečných příběhů tří amerických mariňáků a vzpomínek pamětníků. Producenty proslulého amerického seriálu jsou Tom Hanks, Steven Spielberg a Gary Goetzman. Premiéru výjimečného televizního díla uvede Jednička od 15. září vždy ve čtvrtek od 22:15 hodin.

Sdílet

Emocemi a akcemi nabitou odyseu tří vojáků americké námořní pěchoty napříč nekonečným Tichým oceánem v bojích druhé světové války odvysílá Česká televize od 15. září 2011 na programovém okruhu ČT1 vždy ve čtvrtek od 22:15 hodin. V jejím průběhu prožívají Robert Leckie (James Badge Dale), Eugene Sledge (Joseph Mazzello) a John Basilone (Jon Seda) a další námořníci strhující zážitky už při prvním střetu s Japonci na Guadalcanalu. Putují neprostupnými deštnými pralesy mysu Gloucester, přes korálové útesy Peleliu na Iwodžimu i vražedná pole Okinawy. Triumfálně, ovšem s velkými obtížemi se vracejí domů poté, co pro Ameriku válka vítězně skončila.

Seriál The Pacific vznikl podle knih With the Old Breed a Helmet for My Pillow, jejichž autory jsou Eugene Sledge a Robert Leckie, a podle vzpomínek pamětníků. Válečný seriál HBO je z producentské dílny Toma Hankse, Stevena Spielberga a Garyho Goetzmana (producentů úspěšného Bratrstva neohrožených, oceněného v roce 2001 prestižní cenou Emmy). Působivé je režijní pojetí seriálu plného dramatických zvratů, jehož tvůrci jsou Timothy Van Patten (1., 7. a 9. díl), David Nutter (2. díl), Jeremy Podeswa (3. a 10. díl), David Nutter a Jeremy Podeswa (8. díl), Graham Yost (4. díl), Carl Franklin (5. díl), Tony To (6. díl).

ČT1 l čtvrtek 15. září l 22:15 l The Pacific (1/10) l premiéra
Krátce po japonském útoku na americkou vojenskou základnu v Pearl Harboru se Spojené státy připravují na velkou ofenzivu v Tichomoří. Začínající novinář Robert Leckie se zapisuje do jednotek námořnictva. Před odjezdem do výcvikového tábora se domluví se sousedkou Verou, kterou dosud sotva znal, že jí občas napíše dopis. Jeho vrstevník Eugene Sledge do armády nastoupit nemůže kvůli šelestu na srdci. Rozloučí se proto se svým nejlepším kamarádem Sidneym Phillipsem (Ashton Homes), který rukuje. Spolu s tisíci dalšími mladými Američany se na střet se zarputilým nepřítelem připravuje i seržant vojenského námořnictva John Basilone. Osm měsíců po útoku na Pearl Harbor se 1. námořní divize na ostrově vylodí. Má zde vybudovat strategicky klíčové polní letiště a připravit se na nevyhnutelný protiútok…

The Pacific na webových stránkách České televize: www.ceskatele­vize.cz/thepa­cific

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).