Hlavní navigace

ČT2 a ČT HD: Severní Vietnam je krutý aneb Balada Zpívající nudle – 28. 7.

[Tisková zpráva] Kuchař Le Quang Dao, přezdívaný Zpívající nudle, proslul jako interpret českého folku a lidovek. Jeho cestu za nemocným otcem do rodného Vietnamu zachycuje kuriózní cestopis režiséra Karla Kouly. Český dokument: Severní Vietnam je krutý aneb Balada Zpívající nudle uvádí ve čtvrtek 28. 7. od 20:00 v premiéře Dvojka a ve vysokém rozlišení ČT HD.

Sdílet

Titul snímku parafrázuje název zlidovělého songu Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Dokument, podmalovaný českými evergreeny v podání Zpívající nudle, mapuje vietnamskou každodennost. Dotýká se i politických poměrů ve společnosti. Ukazuje život v současné Hanoji i na vietnamském venkově. Vypráví o mentalitě obyčejných Vietnamců. Zabývá se také exotickými pokrmy a neobvyklými praktikami jejich příprav.

Vietnamský kuchař Le Quang Dao, trvale usídlený v Čechách a známý jako interpret našich populárních country-songů, se živí smažením nudlí v pojízdném karavanu po různých akcích v ČR. Miluje český folk a lidovky. Rád je zpívá s kytarou a překládá do rodného jazyka. Činorodý muž odcestoval v roce 2009 do rodné země za svým nemocným otcem, upoutaným na nemocniční lůžko. V listopadu téhož roku za ním odjel jeho český manažer Viktor Souček spolu s autorem filmu. Během návštěvy zaznamenávali Daovy kontakty s jeho nejbližšími a na různých místech mapovali vietnamskou každodennost.

Kuriózní cestopis ukazuje život v současné Hanoji i na vietnamském venkově. Diváky zavádí například na farmu unikátních bílých koní, jejichž kosti údajně mají léčebné účinky. Jiná zajímavá pasáž se odehrává v Templu Hung, ležícím 95 kilometrů severně od Hanoje, kam se Dao přijel modlit za zdraví svých rodičů. Další epizody přibližují pohraniční městečko Sapa, jež leží uprostřed malebné přírody na hranicích s Čínou a jehož obyvatelé se živí produkcí ručně vyráběných oděvů. V jedné z nejdramatič­tějších pasáží autoři podnikli výstup na nejvyšší horu Vietnamu.

Mozaika, jež místy připomíná slavný dokument Lindy Jablonské Vítejte v KLDR, se dotýká i politických poměrů ve společnosti, poznamenaných komunismem a vleklou válkou. Vietnam líčí jako zemi relativně svobodnou, kde však stále přežívá vliv uniformovaných i tajných policistů a totalitních ikon.

Autentický záznam asijské každodennosti nahlíží také do přeplněných nemocnic a ruchu na místních tržištích. Prolíná se s baladickým svědectvím o Daově vztahu k jeho umírajícím rodičům. Závěrečné pasáže filmu zobrazují pohřební rituál, následující po smrti otce. Dotýká se i konce života Daovy matky a v epilogu zachycuje jeho návrat do Čech.

Dokumentární film Severní Vietnam je krutý aneb Balada Zpívající nudle ve vlastní produkci natočil scenárista a režisér Karel Koula a na jeho finální podobě spolupracovala Česká televize, dramaturgem byl Antonín Trš.

Reprízu snímku odvysílá ČT2 ve čtvrtek 4. 8. od 11:25 hodin.

www.ceskatele­vize.cvz/program