Hlavní navigace

ČT2 a ČT HD: Strhující válečný dokument Válka o Falklandy – 13. 5.

[Tisková zpráva] V roce 1982 bojovala Argentina s Velkou Británií o Falklandské ostrovy. Britský dokument Válka o Falklandy rekonstruuje záchranu speciálního komanda SAS. Jeho příslušníci při pokusu dobýt odlehlý ostrov v jižním Atlantiku uvízli na ledovci a ocitli se v ohrožení života. ČT2 a ČT HD v pátek 13. května od 21:00 hodin.

Sdílet

Ostrov Jižní Georgia, považovaný Londýnem za britské teritorium, nejprve obsadili v březnu 1982 vojáci argentinské námořní pěchoty. Britská vláda vyslala k Falklandským ostrovům mohutný operační svaz, tvořený dvěma letadlovými loděmi, a ještě menší svaz. Za pomoci speciálně vycvičených vojáků elitních SAS, zocelených náročnými akcemi v Severním Irsku, měl překvapit argentinskou posádku v Leith Harbour a dobýt zpět ostrov Jižní Georgia.

Příslušníci zvláštních sil byli vysazeni s maximální obětavostí pilotů tří vrtulníků na ledovci Fortuna. Odtud měli urazit přes kolmou ledovcovou stěnu ještě 15 kilometrů a využít momentu překvapení k dobytí argentinských po­zic.

Panovaly krajně nepříznivé povětrnostní podmínky s teplotami dvacet stupňů pod nulou a větrem dosahujícím téměř dvousetkilometrové rychlosti. Vojáci ušli jediný kilometr. Další odvážný přesun brzdily průrvy a zoufale nepříznivé počasí. Odpočinout si nebylo možné. Stany jim ze zkřehlých rukou vytrhával vítr a ve spacácích je zasypával sníh. Muži začali trpět podchlazením a omrzlinami.

Po 20 hodinách pobytu na ledovci se ocitli na pokraji vyčerpání. Na výstup na ledovec a dosažení cíle neměli ani pomyšlení. Elitním vojákům, cvičeným pro boj v arktických podmínkách, bylo jasné, že právě začal boj o holý život.

Pomoci jim mohly jen tři vrtulníky, které je na ledovci vysadily. Musely však překonat sněhovou bouři. Dvěma z nich se to nepodařilo. Paradoxně zachránil elitní vojáky SAS třetí – nejstarší a nejhůře vybavený stroj.

Záchrana elitního komanda SAS byla však pro britské vojáky obrovskou morální vzpruhou. Stala se předzvěstí úspěšně završené války o Falklandské ostrovy.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).