Hlavní navigace

ČT2 a ČT24: Intronizace nového pražského arcibiskupa Dominika Duky

[Tisková zpráva] V sobotu 10. dubna bude v Praze za přítomnosti kamer České televize uveden do svého úřadu 36. pražský arcibiskup Monsignore Dominik Duka. Diváci České televize budou moci zhlédnout přímý přenos z této mimořádné události na stanicích ČT2 a ČT24. Součástí sobotního televizního vysílání je i portrét nového pražského arcibiskupa, který bude zařazen do vysílání ještě před slavnostní intronizací.

Sdílet

Na ČT2 se budou moci diváci seznámit v sobotu už v 08:35 hodin prostřednictvím dokumentu P. Chovance, M. Badala a J. Stracha s pestrým životem Dominika Duky – dělníka, pronásledovaného kněze, řeholníka Řádu svatého Dominika, sídelního královéhradeckého biskupa, apoštolského administrátora litoměřické diecéze a posléze dokonce pražského arcibiskupa.

V 09:00 hodin pokračuje vysílání na ČT2 a ČT24 v okamžiku, kdy dosavadní královéhradecký biskup začne přebírat úřad pražského arcibiskupa. V 10:00 hodin opět na ČT2 a ČT24 bude zahájen přímý přenos ze slavnostní intronizace ve svatovítské katedrále. Při ceremoniálu bude nový arcibiskup Monsignore Dominik Duka v doprovodu svého předchůdce kardinála Miloslava Vlka přivítán členy Metropolitní kapituly. Poté nový český primas uctí lebku svého dávného předchůdce svatého Vojtěcha, který bude takto symbolicky přítomen také intronizaci 36. pražského arcibiskupa. Postava svatého Vojtěcha, jehož hrob se nachází ve střední lodi chrámu, představuje pro nového českého primase pouto mezi královéhradeckou diecézí a pražskou arcidiecézí a zároveň i mezi minulostí a přítomností. Pražský arcibiskupský stolec je totiž tradičně považovaný právě za stolec Vojtěchův.

Přímé přenosy z instalace nového pražského arcibiskupa Dominika Duky, který se ujme svého úřadu pod heslem in spiritu veritatis (v duchu pravdy), budou pokračovat na ČT2 a ČT24 ve 12:00 hodin a na ČT24 ještě v 13:05 hodin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).