Hlavní navigace

ČT2: Africa obscura odhaluje tajemství temného kontinentu – 26. 5.

[Tisková zpráva] Afrika byla v 19. století pro bělochy temným světadílem. Film Jana Svatoše Africa obscura přibližuje africkou anabázi českých fotografů a filmařů, dokumentujících za pomoci dnes už archaických fotografických přístrojů proměny odlehlé a stranou turistiky žijící severní Keni. Premiéru koprodukčního dokumentu ČT uvede Dvojka v cyklu Český dokument – Cesty do neznáma ve čtvrtek 26. května od 20:05 hod.

Sdílet

Tým Jana Svatoše navázal na objevnou cestu, kterou podnikli ve 30. letech 20. století manželé Johnsonovi. Americký pár se tehdy pustil do odvážné výpravy, aby zaznamenal opravdovou historii afrických zvířat, nacházejících se ve svém posledním a největším útočišti. Knihu Martina Johnsona Safari měli jako určité vodítko v rukách i ti, kteří se vydali ve stopách obou manželů po mnoha desetiletích. Po vzoru středověkých mnichů, kteří odcházeli do pouště, aby se oprostili od všeho pomíjivého a mohli nahlédnout do budoucnosti, se čeští dokumentaristé vydali do odlehlých končin, kde není vybudovaná žádná infrastruktura, aby zaznamenali proměnu severní Keni v čase.

Používali klasický velkoformátový fotoaparát, který se musí přenášet a jehož ovládání vyžaduje nekonečnou trpělivost. Přesto, nebo právě proto, se jim podařilo vytvořit úchvatné černobílé snímky v okolí Marsabitu, včetně Rajského jezera, kam se domorodci neodváží kvůli strachu z démonů. Prales tam stále představuje obrovskou lesní katedrálu s množstvím zvěře, která zde pobývala už v dobách, kdy se Kleopatra plavila po Nilu. Účastníci neobvyklé expedice narazili i na hmatatelné stopy svých předchůdců a objevili jak obrovské domorodé rezervoáry pitné vody – tzv. zpívající studně, tak i temnou fotografickou komoru, zbudovanou kdysi manželi Johnsonovými. Voda je zde v severní Keni nejcennějším statkem a domorodci vodní rezervoáry bedlivě střeží, případně za nimi se svými zvířaty daleko putují.

Rovník je místo, kde člověk přestane vnímat čas. Jedinou jistotou je slunce, které vychází v šest hodin ráno a v šest hodin večer zapadá. Je to jedno z nesčetných tajemství temného kontinentu, které ale fotografie českých dokumentaristů dokážou přiblížit a prozářit.

Repríza dokumentu Africa obscura 2. 6. na ČT2 od 10:05 hod., www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).