Hlavní navigace

ČT2: Akta Vladimír Krajina, portrét předního protinacistického odbojáře

[Tisková zpráva] Cyklus Český dokument – Válečné ozvěny na ČT2 a ČT HD: Akta Vladimír Krajina, premiéra dokumentu režiséra Pavla Kačírka 21. dubna od 20:05 hod. Ojedinělý pokus o rekonstrukci životních postojů jednoho z vůdců domácího protinacistického odboje, jehož poválečný osud byl neméně dramatický a vyvrcholil emigrací.

Sdílet

Nebýt nacistické okupace, mohl se životní příběh Vladimíra Krajiny ubírat klidnou cestou vědeckého pracovníka, který zasvětí celý svůj život studiu botaniky. Březen 1939 však pořádně zamíchal pomyslnými kartami jeho osudu. Mladý vědec se najednou vrhl do víru odboje jako člen Politického ústředí a později jako jedna z klíčových osobností Ústředního vedení odboje domácího (ÚVOD). Prostřednictvím ilegální vysílačky Sparta I odesílal depeše do Londýna. Setkal se dokonce s parašutisty – atentátníky, jimž chtěl jejich záměr rozmluvit. Obával se, že po smrti Heydricha nacistický teror zdecimuje domácí odboj. Ironií osudu nebyl jako jediný za následného běsnění nacistů odhalen. Nadále informoval Londýn, třebaže žil od června 1942 do začátku 1943 jako psanec. Teprve na konci ledna byl zatčen gestapem. Jakožto vůdci domácího odboje se mu však dostalo zvláštního zacházení v terezínské Malé pevnosti. Na samém konci války chtěl nicméně K. H. Frank zneužít jeho autority a přimět ho k převzetí funkce ministra v jím koncipované překlenovací vládě. Krajina odmítl a kolaborantský kabinet nevznikl.

Po válce se Vladimír Krajina stal generálním sekretářem národních socialistů. Jako odbojová autorita byl komunistům natolik nepříjemný, že se pokusili vynutit na souzeném Frankovi falešné doznání ve snaze ho zdiskreditovat. Opětovnému zatčení po únorovém převratu zabránil jen emigrací do Kanady, kde se po letech začal věnovat své původní profesi botanika.

„Snažil jsem se věrně zachytit Krajinovy osudy za války a krátce po ní. Jeho život je ale tak bohatý, že bych potřeboval ne jeden, ale tři hodinové dokumenty k tomu, abych dovyprávěl všechno, co jsem původně chtěl. I proto se druhé půlce jeho života v Kanadě věnuji jen okrajově,“ dodává tvůrce dokumentu Pavel Kačírek.

Dokument Akta Vladimír Krajina vznikl v koprodukci Česká televize, Original videojournal. Kamera Jaromír Kačer. Dramaturg Jana Hádková.

Repríza snímku na ČT2 ve čtvrtek 28. 4. od 10:40 hodin: www.ceskatele­vize/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).