Hlavní navigace

ČT2: Zveme vás do divadla na balet Sylvia s hvězdami Pařížské opery

[Tisková zpráva] Zveme vás do divadla ve středu 8. června na Dvojce od 20:05 hod. Klasický balet L. Delibese o lásce nymfy Sylvie a mladého pastýře Aminty v geniální choreografii J. Neumeiera. Tančí hvězdy Pařížské opery: A. Dupont, M. Legris, N. Le Riche, M.-A. Gillot, J. Martinez a další. Orchestr řídí P. Connelly. Televizní režie T. Grimm.

Sdílet

Hudbu k baletu Sylvia na libreto Julese Barbiera a Louise Méranta složil Leo Delibes. Příběh, převzatý z pastýřské hry renesančního básníka Torquata Tassa Aminta, vypráví o lásce nymfy z družiny bohyně lovu Diany k mladému pastýři. Romantický balet měl premiéru roku 1876 v Pařížské opeře (respektive v nově otevřené budově divadla Palais Garnier). Jeho novum bylo v tom, že opustil romantický baletní ideál éterické ženské bytosti, víly a na jeho místo nastoupila žena bojovnice. Ale ani ona, stejně jako její jemné předchůdkyně, nezůstala ušetřena slastí i strastí lásky.

Šéf hamburského baletu John Neumeier vytvořil svoji choreografii slavného baletu v roce 1997. Oprostil ji od mytologických nánosů i choreografických klišé 19. století a vytvořil citově nesmírně silnou inscenaci. V Pařížské opeře navíc získal pro hlavní postavy ideální představitele. Nejen pro jejich pohybovou kulturu, ale i přirozenou schopnost hereckého projevu. Dva hlavní představitele – Aurelii Dupont a Manuela Legrise – jsme už mohli obdivovat v inscenaci Pařížské opery Don Quijote, jejíž záznam uvedla Dvojka v premiéře 16. února.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).