Hlavní navigace

ČT2: Budoucnosti vstříc – prof. Milan Balabán v cyklu Neznámí hrdinové v pondělí 16. listopadu

[Tisková zpráva] Křesťanský teolog v hledáčku Státní bezpečnosti. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 16. 11. na ČT2 od 21:10 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Budoucnosti vstříc. Profesor Milan Balabán (1929) patří mezi nejvýznamnější současné české křesťanské filosofy. Po studiu na teologické fakultě působil jako vikář, později farář na Moravě i v Čechách. Od padesátých let patřil ke společnosti Nová orientace, sdružení teologů Československé církve evangelické, která kritizovala poměry nejen v církvi, ale i obecně ve společnosti. Sám Balabán nazval Novou orientaci Chartou před Chartou. Pro nekonvenční myšlení a neustávající diskuzi na téma, do jaké míry je možné akceptovat režimní způsoby, a co je na nich potřeba změnit, se členové Nové orientace stali nepohodlnými pro vysoké církevní představitele i stranické funkcionáře. O jejich činnost se logicky začala zajímat Státní bezpečnost. V roce 1977 Milan Balabán, stejně jako většina členů Nové orientace, podepsal Chartu 77 jako jeden z prvních. Po zákazu duchovní služby pracoval jako uklízeč, myč oken, kopáč a podobně. Významně se podílel na činnosti disentu. Vydával samizdaty, organizoval a přednášel křesťanskou filosofii na bytových seminářích. Po návratu k duchovní činnosti získal na Evangelické teologické fakultě v Praze v r. 1990 doktorát teologie. V r. 1991 se habilitoval z religionistiky na FF UK a v r. 1995 byl jmenován profesorem teologie ETF, kde také vede katedru religionistiky.

„Když se člověk setká s Milanem Balabánem, má chuť jít studovat teologii, ale jen k němu, na Evangelickou teologickou fakultu. Je to člověk neobyčejně vzdělaný, vlídný a skromný. Je schopen zasvěceně a odborně vyprávět o starých náboženstvích, křesťanství, islámu, hebraismu, staré řecké i současné filosofii jak svým studentům, tak obyčejným dělníkům u piva. Díky svému vrstevnatému životu, který prožil mimo jiné jako kněz, pedagog, organizátor a přednášející na bytových seminářích, ale i dělník v pražských kanálech, už nikdy nebude suchým akademikem ze slonovinové věže,“ říká scenárista a režisér Jiří Fiedor. Dramaturgie Jiří Sirotek, kamera Branislav Pažitka, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Budoucnosti vstříc: na ČT2: pátek 20. 11. od 10.00 hod., na ČT24: středa 18. 11. po půlnoci 01:17 hod., neděle 22. 11. od 07:32 hod., po půlnoci od 02:48 hod.