Hlavní navigace

ČT2: Startuje unikátní cyklus Reinhard Heydrich – konečné řešení

[Tisková zpráva] Česká televize uvede v neděli 4. září na programovém okruhu ČT2 od 22:00 hodin první díl cyklu 44 půlhodinových dokumentů Reinhard Heydrich – konečné řešení s notickou Prima sezóna 1941/42 aneb rána za ránu. První díl má název Noc nad protektorátem.

Sdílet

Cyklus dokumentů Reinhard Heydrich – konečné řešení pojednává o jednom z nejtěžších období v novodobých národních dějinách, jímž byl přelom let 1941/42, kdy vládl nad okupovanými českými zeměmi v rámci tzv. Protektorátu Čechy a Morava zastupující říšský protektor a zároveň také vedoucí Říšského bezpečnostního úřadu SS obergruppenführer Reinhard Heydrich. Český národ byl v té době vystaven nezvyklému tlaku, který se projevil velkým tříbením lidských charakterů od absolutního sebeobětování ve prospěch okupované vlasti (parašutisté a jejich pomocníci) až po intelektuální a faktickou kolaboraci (Emanuel Moravec a další).

Hendrich byl složitou osobností: bývalý námořní důstojník vyhozený pro ztrátu důstojnické cti, ale uniformu nadále zbožňující, inteligentní a chladnokrevný pragmatik se sportovními a uměleckými zájmy, antisemita nevraživě reagující na narážky o jeho údajném neárijském původu, zapřísáhlý nepřítel svobodných zednářů (a přitom některé ponechal vědomě v protektorátní vládě) a konečně nemilosrdný likvidátor všech odpůrců říše, která mu opět umožnila „tvořit dějiny“. Heydrich byl nebezpečný nejen tím, že dokázal své odpůrce tvrdě pronásledovat, ale především tím, že si zároveň dokázal kupovat nižší vrstvy národa prostřednictvím celé řady sociálních výhod. Za Heydrichova panství hrál český národ o svou budoucnost, protože se dostal do střetu s jedním z nejrafinova­nějších i nejobávanějších mužů Třetí říše, před nímž se měly na pozoru i nacistické špičky.

Právě před sedmdesáti lety se začal rozvíjet osudový příběh, jehož dramatičnost s mnohaletým odstupem ještě více vyniká. Proti úskočnému Heydrichovi, jehož politika „cukru a biče“ na okupovaném území nebyla zdaleka neúčinná, vystoupila londýnská vláda prostřednictvím statečných parašutistů z výsadku Anthropoid. Pozdější generál František Moravec svým vyjádřením „rána za ránu“ dostatečně podtrhl význam, jaký Benešovi spolupracovníci Heydrichově likvidaci přisuzovali. Ovšem tvůrci cyklu diváky přesvědčí, že tak jednoduché to zase nebylo. Rány se totiž daly očekávat i z druhé strany. S nejodvážnější akcí v dějinách Československa nesouhlasili domácí odbojáři, protože se obávali následných represí. A právem, protože nacisté po atentátu na dlouhou dobu český odboj paralyzovali. Objevilo se stanné právo a červeně tištěné seznamy popravených Čechů. Přišla zkáza Lidic a další tragédie. Rok 1942 byl všestranně krutý a pro český národ jeden z nejhorších. Tato fakta jen umocňují dramatičnost nejobsáhlejšího filmového cyklu, který je věnován atentátu na Heydricha a jeho příčinám i následkům.

Cyklus dokumentů Reinhard Heydrich – konečné řešení se bude vysílat jednou za týden vždy v neděli – od 4. září 2011 ve 20:00 hodin na ČT2 a skončí v neděli 1. července 2012 ve 20:00 hodin na ČT2. Pořadem provází herec Tomáš Töpfer, dramaturgem pořadu je Tomáš Brzobohatý, režiséry jednotlivých dokumentů jsou Jiří Fiedor, Václav Křístek, Jiří Podlipný, Robert Sedláček, Pavel Štingl, Roman Vávra a Zdeněk Všelicha. Jako odborní poradci se na projektu podílejí vojenský historik Michal Burian, badatel Jaroslav Švancara, historik univ. prof. PhDr. Robert Kvaček, archiváři Pavel Suk a Vojtěch Šustek. Vedoucími projektu jsou Čestmír Franěk a Jiří Vondráček.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).