Hlavní navigace

ČT2: Dejte toho spratka pryč! – Milena Havlůjová v cyklu Neznámí hrdinové – pondělí 5. října

[Tisková zpráva] Milenu Havlůjovou komunistická justice pohltila, i když měla malé dítě a pocházela z rodiny, která se účastnila protinacistického odboje. Vypráví o ní nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 5. října na ČT2 od 20:55 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Dejte toho spratka pryč!

Rodiče Mileny Havlůjové, Jaroslav a Emilie Pomplovi, se aktivně podíleli na protinacistickém odboji na Rožmitálsku. Její otec patřil k vůdčím osobnostem tohoto rozsáhlého odboje, který poskytoval v lesích úkryt uprchlým ruským zajatcům a dalším ohroženým osobám. Po válce byl vyznamenán prezidentem republiky. Po únorovém převratu v roce 1948 stát rodině zkonfiskoval pilu a otec byl rok vězněn. Jaroslav Pompl chtěl informovat Západ o jáchymovských pracovních táborech, které. mu připadaly jako „peklo“. O poměrech v nich se pokusil propašovat do zahraničí zprávu. Tohoto úkolu se ujala jeho dcera. Státní bezpečnost pokus odhalila. Milena projevila velkou osobní statečnost, když odmítla nabídku StB ke spolupráci. Obětovala tak soužití se svou rodinou a malým synem. V roce 1953 byla odsouzena na pět let za pokus o pobuřování a vyzvědačství. Jejího otce poslala komunistická justice znovu do vězení, tentokrát na 10 let. Milena Havlůjová byla vězněna téměř dva roky, a poté propuštěna na amnestii.

„V Čechách je zvykem posuzovat míru utrpení v totalitním režimu podle toho, jak dlouho byl ten který člověk vězněn. Na případu Milušky Havlůjové je vidět, že to je přinejmenším diskutabilní kritérium. Paní Havlůjová byla zavřena „pouze“ dva roky, přitom zažila stejné, ne-li horší věci, jako leckterý „protřelý mukl“: Byla neobyčejně krutě vyslýchána, odtržena od malého syna, nucena ke spolupráci se Státní bezpečností odporným vydíráním. Miluška Havlůjová je pro mne hrdinka z mnoha důvodů, ale kdybych měl vyzdvihnout alespoň jeden: v brutálních 50. letech odmítla spolupráci s tajnou policií, přestože byla v mnohem horší situaci než jiní, kteří na ni přistoupili," říká scenárista Adam Drda. Režie: Vítězslav Romanov, kamera Pavel Blažek, dramaturgie Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Dejte toho spratka pryč!: na ČT2: pátek 9. 10. od 10.00 hod., na ČT24: neděle 11. 10. od 07:32 hod., od 21:04 hod., po půlnoci od 03:05 hod.