Hlavní navigace

ČT2: Dělník slova a lopaty – Josef Cukr v cyklu Neznámí hrdinové – 1. 2.

[Tisková zpráva] Jezuita Josef Cukr byl vězněn nacisty i komunisty. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 1. února na ČT2 od 20:50 hod.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se rychle zapomnělo, nebo zůstali neznámými, pokračuje snímkem Dělník slova a lopaty.

Třiadevadesátiletý jezuita, který nese na svých bedrech neuvěřitelné břímě osudu, vyrůstal na moravském Slovácku. Poprvé do jeho života výrazně zasáhla nacistická okupace. Jako vlastenecky založený mladík se rozhodl pro odbojovou činnost a zapojil se do odposlechu konspiračního bytu gestapa. Byl však zatčen a vězněn v Terezíně a na Pankráci. Na počátku května 1945 se přesto zapojil do Pražského povstání. Po válce odešel do Anglie, kde studoval teologii a filosofii. Byl vysvěcen na kněze a vrátil se do vlasti ohrožené nástupem komunistické diktatury. Po únoru 1948 byl nejprve jako nespolehlivý živel povolán k proslulým pétépákům a v roce 1953 dokonce odsouzen ve vykonstruovaném procesu k jedenáctiletému vězení. Páter Cukr však nezahořkl a po změně režimu v roce 1990 se pustil znovu do práce. Zapojil se do obnovy poutního místa a jezuitského gymnázia v Bohosudově. Je to muž devatera řemesel a tvrdí, že nejlepším lékem proti zlu je lopata a krumpáč. Tento „dělník slova a lopaty“ vypráví svůj životní příběh klidným a nepatetickým stylem, který občas koření originálním humorem. Muž, který byl vězněm dvou totalitních režimů a prožil neobyčejný život, může srovnávat a zároveň ukazovat cestu ostatním.

„Páter Josef Cukr prošel koncentračními tábory nacismu i komunismu, ale nezatrpknul. Naopak. Ve svých třiadevadesáti letech kolem sebe šíří optimismus, humor a víru ve spravedlivého Boha. Všeho má na rozdávání, včetně životní energie, která z něho přímo prýští. Každý den slouží mše, naučil se pracovat na počítači, stará se o farní knihovnu. A kde tuto energii bere? ,Když ráno vstanu, odkopnu peřinu a říkám, tak pane, jdeme na to’ – svěřuje se,“ říká scenárista a režisér snímku Jiří Fiedor. Kamera Přemysl Fialka, Branislav Pažitka, dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Dělník slova a lopaty: na ČT2: čtvrtek 4. 2. od 11:05 hod., na ČT24: neděle 7. 2. od 07:32 hod.