Hlavní navigace

ČT2: Johnny Depp a Faye Dunawayová ve filmu Arizona Dream – 5. 3.

[Tisková zpráva] Filmový klub – Emir Kusturica v sobotu na Dvojce: 5. 3. ve 22:55 Arizona Dream. Premiéra (v anglickém znění s titulky) francouzsko-amerického filmu, oceněného Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně (1993). Johnny Depp a Faye Dunawayová na cestě za láskou a svobodou. Dále hrají: L. Taylorová, V. Gallo, P. Porizková, J. Lewis, M. J. Pollard a další. Režie Emir Kusturica.

Sdílet

Film Arizona Dream (1993) nás přivádí do New Yorku. Žije tu Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul a požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby v rodné Arizoně. Axel nabídku odmítá. Bratranec ho spícího unáší. Ráno se Axel probouzí v těžké kocovině v Arizoně. Začínají se tu dít neuvěřitelné věci, a především plnit sny… Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace (Lili Taylorová) si přeje zemřít. Sny se naplňují v okamžiku, kdy Axel podléhá touze postavit letadlo pro Grace, do níž se bezhlavě zamiloval.

Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských hvězd, jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová, se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s režisérem dlouhodobě spolupracuje.

Tvorbu světově proslulého absolventa pražské FAMU Emira Kusturici si ve Filmovém klubu v sobotu na Dvojce připomeneme ještě premiérami filmů Závěť a Maradona režie Kusturica:

ČT2 12. 3. 2011 23:05 Závěť (premiéra)
Tsane musí slíbit dědečkovi na smrtelné posteli, že prodá krávu a najde si dobrou nevěstu. Srbsko-francouzský film (2007). Hrají: U. Milovanovič, M. Peronijevič, A. Berček, M. Manojlovič, L. Blagoješvič. Scénář a režie E. Kusturica. (V srbském znění s titulky)

ČT2 19. 3. 2011 23:20 Maradona režie Kusturica (premiéra)
Diego Maradona v celé své velikosti, vášnivosti i lidskosti znovu navštěvuje pomníky svých triumfálních vítězství sledován slavným režisérem Emirem Kusturicou. Španělsko-francouzský film (2008). Scénář a režie E. Kusturica. (V původním znění s titulky)