Hlavní navigace

ČT2 uvede dokument k sedmdesátinám Plácida Dominga – 22. 1.

[Tisková zpráva] Druhý programový okruh České televize uvede v sobotu 22. ledna od 20:00 britský dokument Plácido Domingo: Mé největší role věnovaný slavnému španělskému opernímu tenoristovi a dirigentovi. Světoznámý umělec, který se stal už za svého života legendou, oslaví významné životní jubileum 21. ledna.

Sdílet

José Plácido Domingo Embil, který své kulaté narozeniny chce oslavit v Madridu sérií deseti představení, se prostřednictvím britského dokumentu představí i divákům České televize. Bilance umělce, nazývaného krátce Plácido Domingo, je impozantní, čítá 3 400 představení a 130 rolí. Navíc dirigoval kolem 450 zpěvoherních večerů. Je také nejaktivnějším operním pěvcem světa a stal se držitelem devíti cen Grammy a tří cen Latin Grammy. V letech 1962–1965 hostoval v Izraelské opeře v Tel Avivu. V současnosti je generálním ředitelem Washingtonské národní opery a losangeleského operního domu, kde má působit až do roku 2014. Domingo rovněž založil mezinárodní pěveckou soutěž Operalia. V říjnu 2009 mu švédský král udělil Cenu Birgit Nilssonové ve výši jednoho milionu dolarů, což je nejprestižnější operní ocenění.

V devadesátých letech přešel Domingo ze světa klasické hudby do popové oblasti a spojil své síly s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem. Společně vytvořili trojici tenoristů, kteří svým účinkováním po celém světě získali opernímu žánru zcela nové publikum. Největší úspěch tehdy přinesl hvězdnému týmu Tří tenorů koncert u příležitosti fotbalového Mistrovství světa v Itálii v roce 1990, který se přenášel skutečně do celého světa. Britský dokument Ch. Hunta se vrací do minulosti za některými z Domingových nejslavnějších postav v Carmen, Otellovi, Tosce, ale i dalších operách. Zabývá se také okolnostmi, které způsobily, že tento španělský pěvec získal přídomek největší tenorista v historii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).