Hlavní navigace

ČT2: dokumentární triptych 21 mluvčích Charty 77 začíná ve čtvrtek 7. 1.

[Tisková zpráva] Události spojené s aktivitou Charty 77. Občanský odpor proti komunistické moci. Soukromé životy a názory jedenadvaceti mluvčích Charty. Námět a literární scénář Jan Štern, scénář a režie Olga Sommerová. Ve třech dílech od 7. ledna vždy ve čtvrtek na ČT2 od 20.00 hod.

Sdílet

Člověk, který nemlčí k nespravedlnosti a lži, neztrácí svou lidskou integritu. Signatáři Charty 77 reprezentovali několik světonázorových proudů, které charakterizují naši společnost v moderních dějinách, katolicko-konzervativní proud, levicový směr, křesťansko-sociální proud a rozličné vyznání umělecké obce. Období od Pražského jara 1968 po založení Charty v roce 1977 až po revoluci v roce 1989 jsou komponována do tří dílů, které jsou dány milníky v politickém vývoji v zahraničí, i na domácí scéně. Iniciátor projektu a spoluscenárista Jan Štern vysvětluje: „Vývoj Charty jsme rozdělili na tři etapy. V první její vznik, euforie, drastická odveta režimu a logická deprese. V následné etapě téma Charta chytá druhý dech, no a ve třetí vítězné tažení k listopadové revoluci.“ Archivní filmové záběry Československé televize dokumentují oficiální dění, ilegální Originální videojournal aktivity odpůrců komunistického režimu.

Tento film nechce být jen výčtem známých událostí, ale především mnohohlasým názorem na naši historii, na dvacetiletí normalizačního úpadku československé společnosti, i na současnou společenskou a politickou situaci. „Když mě Jan Štern vyzval, abychom spolu zmapovali činnost Charty 77 prostřednictvím jejích mluvčích, měla jsem dvojí radost. Za prvé, že se setkám s těmito statečnými lidmi a za druhé, že mám tu čest filmově zaznamenat jejich svědectví o husákovském normalizačním režimu a lidské potřebě nemlčet ke lži a manipulaci,“ říká Olga Sommerová a pokračuje: „Stanovila jsem si úkol – zabývat se na úkor některých, dnes už známých událostí, jejich názory a jejich osobnostmi, z nichž pramenil jasný postoj vůči zlu a přetvářce v moři všeobecného celospolečenského strachu.“

7. 1. 20:00 ČT2 1. díl 1968–1980
11. 1. 20:00 ČT2 2. díl 1981–1988
14. 1. 20:00 ČT2 3. díl 1989

Svědectví v tomto filmu podali: Václav Havel, Jaroslav Šabata, Ladislav Hejdánek, Marta Kubišová, Jiří Dienstbier, Marie Hromádková, Miloš Rejchrt, Václav Malý, Radim Palouš, Jan Kozlík, Marie Rút Křížková, Eva Kantůrková, Petruška Šustrová, Martin Palouš, Anna Šabatová, Jan Štern, Libuše Šilhánová, Stanislav Devátý, Tomáš Hradílek, Dana Němcová a Alexandr Vondra.