Hlavní navigace

ČT2: Gustav Mahler Gala – velkolepý koncert live – 7. 7. 2010

[Tisková zpráva] Ve středu 7. 7. ve 20:30 uvede ČT2 z Mahlerova rodiště Kališť u Humpolce přímý přenos slavnostního koncertu Gustav Mahler Gala u příležitosti 150. výročí skladatelova narození. Orchestr Mahler Chamber Orchestra diriguje Manfred Honeck, zpívají světové hudební hvězdy Thomas Hampson, Anna Sofie von Otter a Marita Solberg za spoluúčasti Pražského filharmonického sboru a chlapeckého sboru Boni pueri. Od 22:00 odvysílá ČT2 premiérový dokument Pavla Štingla Návrat o vzniku a odhalení Mahlerova pomníku v Jihlavě, který vytvořil Jan Koblasa.

Sdílet

Letošní devátý ročník festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2010 zahrnuje velké mezinárodní oslavy 150. výročí narození Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce 7. července 2010. Večer od 20:15 hodin připravila norská společnost Nordiskfilm s Českou televizí, norskou televizí NRK-TV, televizní společností Arte-France, EuroArts, EBU a řadou dalších partnerů rozsáhlý Galakoncert. Na programu budou části Symfonie č. 2 Gustava Mahlera a výběr ze skladatelových Písní za účasti světových hudebních hvězdy v čele s barytonistou Thomasem Hampsonem, mezzosopranistkou Annou Sofií von Otter a sopranistkou Maritou Solberg. Mahler Chamber Orchestra bude dirigovat Manfred Honeck. Spoluúčinkují Pražský filharmonický sbor a chlapecký sbor Boni pueri. Režie Stein-Roger Bull. Tento velký mezinárodní projekt bude přenášet kromě České televize několik zahraničních televizních sítí.

V letech 2010 a 2011 si připomeneme spolu s celým kulturním světem významná výročí osobnosti hudebního skladatele Gustava Mahlera (1860–1911). Své dětství a mládí do 15 let prožil v Jihlavě a na Vysočině a měl i další vazby s územím a kulturou nynější České republiky (zejména dirigentské působení v Olomouci, Praze, světová premiéra Symfonie č. 7 dne 19. září 1908 v Praze a další skutečnosti). Společnost Gustava Mahlera, která navazuje na své předchozí aktivity z devadesátých let minulého století, zejména na obnovu jeho rodného domu, chce přispět k cílevědomé prezentaci a propagaci této osobnosti a tvorby Gustava Mahlera s akcentem na české (česko-rakouské nebo česko-německo-židovské) kořeny a vazby Gustava Mahlera na region Vysočiny a na Jihlavu i s ohledem na mezinárodní rozměr této osobnosti.

7. července na ČT2 ve 22:00 Návrat (premiéra)

Vznik a odhalení pomníku Gustava Mahlera v parku v Jihlavě, při příležitosti 150. výročí narození skladatele, vytvořeného sochařem Janem Koblasou. Režie Pavel Štingl.