Hlavní navigace

ČT2: Heinrich Himmler, obraz druhého muže Třetí říše – 26. 9.

[Tisková zpráva] Říšský vedoucí SS Heinrich Himmler byl v nacistickém Německu jedním z nejmocnějších. Jeho praneteř Katrin pátrá, jak se muž pocházející ze spořádané měšťanské rodiny změnil v obávané monstrum. Premiéru německého dokumentu o válečném zločinci, který vlastní rukou unikl spravedlivému potrestání, uvede Dvojka v pondělí 26. září od 20:00 hodin.

Sdílet

Heinrich Himmler vyrůstal v respektované mnichovské rodině. Jeho otec se podílel dokonce na výchově bavorského korunního prince. Významně zasáhla do jeho života válka. Heinrich vstoupil v roce 1917 jako dobrovolník do armády. V mírových časech se začal zabývat zemědělstvím, ale jako příslušník válkou „zocelené“ generace se zajímal také o další osud Německa. V roce 1923 vstoupil do NSDAP a v listopadu téhož roku se zúčastnil i Hitlerova neúspěšného pokusu o puč. V roce 1924 se ocitl bez práce, ale v roce 1925 již získal místo v župní služebně NSDAP v Landshutu. O rok později přestoupil do stranické centrály v Mnichově. Tehdy obrátil svou pozornost na budování elitních sborů SS. V roce 1933 se stal mnichovským policejním prezidentem a později dokonce šéfem tajné státní policie (Geheime Staatspolizei – gestapo). Převrat v jeho kariéře však znamenala Noc dlouhých nožů v červnu 1934. Na Hitlerův popud došlo k likvidaci Röhmových SA, čímž se otevřela cesta k významnému mocenskému vzestupu nové elity v rámci SS.

Himmler se ukázal jako velmi schopný organizátor a fanatický straník, který s úřednickou pedanterií plnil svěřené úkoly. Své soukromé záliby a výdaje si důsledně platil ze svého. Nesnesl, aby mu bylo vytknuto, že žije na státní útraty. O jeho založení svědčí pozdější výrok: „To, kolik ruských žen zemře při budování protitankového zákopu, mě zajímá jen potud, zda je tento úkol pro Německo splněn!“ Stal se proto ideálním typem pro budování koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Himmler nebyl jen jakýmsi prototypem chladně kalkulujícího technokrata. Přinejmenším stejnou měrou projevoval zájem o mystiku a okultismus. Jeho věrní SS byli v jeho představách spojením starého řádu Teutonských rytířů s novou aristokracií. Na jednom německém hradě pořádal po vzoru dávných legend setkání s 12 nejvěrnějšími obergruppenführery. Pracoval pro novou pangermánskou říši, která se měla zbavit všeho méněcenného lidského odpadu, kam řadil vedle Židů i Slovany a další národy. Němci měli v jeho představách osídlit značný prostor na Východě. Na konci války mu však došlo, že se jeho sen nesplní. Začal proto vyjednávat se spojenci, načež ho Hitler zbavil jako zrádce všech funkcí. Z obavy před přísným trestem spojenců, spáchal Himmler na konci května 1945 sebevraždu.

Repríza na ČT2: 1. 10. od 06:00 hod., 3. 10. od 16:55 hod: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).