Hlavní navigace

ČT2: Roky na nic – Jan Hlach v cyklu Neznámí hrdinové – 6. 6.

[Tisková zpráva] Lékař Jan Hlach pomohl v roce 1949 nekomunistickému politikovi k útěku za hranice a krutě na to doplatil. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 6. června od 21:00 hodin na ČT2.

Sdílet

Písecká soudkyně Olga Hlachová a její manžel lékař Jan Hlach pomohli v roce 1949 národně socialistickému poslanci Uhlířovi k útěku za hranice. Brzy poté byli oba zatčeni a odsouzeni k mnohaletým trestům. Tři malé děti zůstaly bez rodičů, starali se o ně příbuzní. Matka byla propuštěna až po dlouhých deseti letech. Invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 rozhodla o tom, že celá rodina emigrovala do Švýcarska. Po více než dvaceti letech se nejstarší z dětí, dnes sedmdesátiletý Jan Hlach, vrací do vlasti, aby poprvé otevřel archivní složky a dozvěděl se, jak to tenkrát vlastně bylo.

„Při natáčení bylo hodně dojemné, když se po šedesáti letech Jan Hlach poprvé probíral soudními a vězeňskými spisy, poprvé držel v ruce zadržené dopisy svých rodičů, poprvé se dozvídal informace, které doplňovaly dramatický příběh viděný tenkrát dětskýma očima,“ říká režisérka Alena Hynková.

Námět Pavlína Kourová, kamera Stanislav Slušný, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky ČT a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Roky na nic na ČT2 v úterý 7. 6. od 13:10 hodin.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).