Hlavní navigace

ČT2: Jánošíci – Ladislav Suchomel v cyklu Neznámí hrdinové – 21. září

[Tisková zpráva] Ladislav Suchomel patřil ke skupině, která padla do pasti Státní bezpečnosti. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 21. září na ČT2 od 20:55 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Jánošíci.

Brzy po únoru 1948 se devatenáctiletý Ladislav Suchomel zapojil do protikomunistických akcí. Nejdříve s kamarády roznášel letáky v Brně. Když pro něj začala být půda horká, schovával se na Vysočině a přemýšlel o útěku z Československa. V té době se setkal s Milanem Havlínem, který připravoval osvobození politických vězňů z psychiatrické léčebny v Brně. Suchomel se k akci, která se zdařila, přidal. Mladí lidé se skrývali na Vysočině a chystali se opustit komunisty ovládanou zemi. Opatřovali si zbraně tak, že přepadávali komunistické funkcionáře na vesnicích. Nikoho přitom nezabili, ani nezranili. Začali si mezi sebou říkat Jánošíci, protože se cítili jako ochránci obyčejných lidí před zvůlí mocipánů. Konec jejich svobodě se přiblížil poté, co se setkali s dvěmi údajnými agenty americké výzvědné služby…

„Ladislav Suchomel prošel peklem komunistických lágrů. Nejdříve psychické a fyzické týrání, později dřina v uranových dolech. Když se v 60. letech uvolnila politická atmosféra a začala vlna propouštění politických vězňů, zavolali si také pana Suchomela, aby si podal žádost o propuštění. On to ale odmítl. Za prvé proto, že nevěřil tomu, že by se komunistický režim tak náhle změnil a také proto, že by tím přiznal, že je ve vězení právem," říká scenárista a režisér Martin Mahdal. Kamera Ladislav Rataj, vedoucí výroby Helena Veselá, dramaturg Jiří Sirotek.

Repríza dokumentu Jánošíci: na ČT2: pátek 25. 9. od 10.00 hod., na ČT24: středa 23. 9. po půlnoci od 01:32 hod., neděle 27. 9. od 07:32 hod., po půlnoci od 03:05 hod., pondělí 28. 9. od 22:30 hod. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program