Hlavní navigace

ČT2: Katka – strhující dokument o zápasu s drogovou závislostí

[Tisková zpráva] Ojedinělý snímek Heleny Třeštíkové Katka je nejsledovanějším dokumentem českých kin a získal mnoho domácích a zahraničních ocenění. Přináší šokující i dojemnou výpověď o třinácti letech narkomanky Katky, jejích vzestupech, zápasech s drogou, se životem, se sebou. Sleduje boj mladé ženy o znovuzískání sebeúcty a uplatnění v každodenním životě. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT uvede Dvojka ve čtvrtek 30. června od 20:05 hodin.

Sdílet

Katčin životní příběh začíná zdánlivě všedně. Jako mnoho jiných mladých dívek se chce i ona odlišit od ostatních, chce být svobodná a nezávislá. Nechce vést stereotypní život. Záhy pozná svět drog a začne být závislá na heroinu. Droga jí zdánlivě nabízí onu vytouženou svobodu, ale ve skutečnosti ji o nezávislost připravuje. V šestnácti letech odchází z domova a začíná se propadat do polosvěta velkoměsta. Od této chvíle Katčin příběh připomíná zápletku antické tragédie, v níž je nemožné, aby se člověk vzepřel vlastnímu osudu. Pokud se o to přece jenom pokusí, ještě víc pod jeho tíhou padá.

Katka zkouší několikrát abstinovat, vystřídá dva partnery, ale oba jsou stejně jako ona drogově závislí. Poslední pokus zvítězit nad drogou se objevuje v okamžiku, kdy očekává narození dcery Terezky. Ta pro Katku a jejího druhého přítele Romana zpočátku skutečně představuje silnou motivaci, ale vůle narušená letitým přijímáním drogy, není schopná vyvolat v ženě trvalejší pocit zodpovědnosti. Katka je uznána nesvéprávnou a vytoužená dcera spojená s hmatatelným pocitem štěstí se jí natrvalo vzdaluje.

„Na začátku natáčení časosběrného dokumentu netuším, jak se příběh bude vyvíjet. V tomto případě jsem si velmi přála, aby měl film nějakou katarzi. To se bohužel nestalo… Jediné v co doufám je, že film, který není příliš optimistický, může zasáhnout především mladé diváky a třeba jim i pomoci, pokud řeší problém drog,“ dodává režisérka Helena Třeštíková.

Dokumentární film Katka vznikl v koprodukci společnosti Negativ a České televize. Kamera Vlastimil Hamerník. Ocenění: festival Open City v Londýně – zvláštní uznání poroty. festival MakeDox v Makedonii – hlavní cena festivalu „Onion Award“ za nejlepší film v mezinárodní soutěži, dvě ocenění na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů RIDM v kanadském Montrealu, Český lev za nejlepší dokument roku 2010, historicky první Cena české filmové kritiky – nejlepší dokument a další ocenění.

Repríza dokumentu Katka na ČT2: čtvrtek 7. 7. od 11:10 hod. www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).