Hlavní navigace

ČT2: Kluk z barikády – František Soukal v cyklu Neznámí hrdinové – pondělí 12. října

[Tisková zpráva] Kdo byl František Soukal, který padl ve 14 letech na Trojském mostě při Pražském povstání proti okupantům? Kluk z barikády, o němž vypráví nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 12. října na ČT2 od 20:55 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Kluk z barikády.

František Soukal (2. 3. 1931 – 7. 5. 1945) byl jedním z desítek dětí, které se aktivně účastnily Pražského povstání v květnu roku 1945. František vyrůstal v pražských Holešovicích. Ačkoli nebyl sirotek, žil u své babičky. Do obecné školy chodil na Zátorách, což byla nejstarší část Holešovic, v místech, kde je dnes stanice metra a vlakové nádraží. Pátého května, když vypuklo povstání, odešel z domova vyzbrojen prakem a hasičskou sekerkou. Domů už se nevrátil. Nejprve působil jako spojka, později jako nosič střeliva. Nakonec se stal pomocníkem kulometčíka. Bojoval na třetí barikádě na Trojském mostě. 7. května byl smrtelně raněn.

Tvůrci dokumentu Kluk z barikády se vydali po stopách skoro zapomenutého osudu holešovického kluka, který umřel jako hrdina. „Dodnes je spousta lidí, kteří tvrdí, že Pražské povstání bylo zbytečné, stejně jako jeho padlí. Ale já si to nemyslím, protože tohle povstání, stejně jako všechny kritické okamžiky v našich dějinách, kladou každému z nás jedinou otázku: Byl jsi schovaný ve sklepě, nebo jsi byl s lidmi na ulici a snažil ses něco dělat? František Soukal byl na ulici. Díky jemu a jeho spolubojovníkům se zachovává pro budoucnost alespoň trocha morálky a trocha vlastenectví," říká režisér Ivan Stehlík. Scénář Jindřich Marek a Ivan Stehlík, dramaturgie Jiří Sirotek, kamera Daniel Adam, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Kluk z barikády: na ČT2: pátek 16. 10. od 10.05 hod., na ČT24: středa 14. 10. po půlnoci od 01:32 hod., neděle 18. 10. od 07:32 hod., od 21:04 hod., po půlnoci od 03:05 hod.