Hlavní navigace

ČT2: Král Dunaje – Karel Brabec v cyklu Neznámí hrdinové v pondělí 23. 11.

[Tisková zpráva] Karel Brabec, vodní skaut, z kterého se stal agent-plavec. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 23. listopadu na ČT2 od 20:55 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Král Dunaje. Když Karlu Brabcovi někdo řekl, že je dobrodruh, tak opáčil, že je jen „dobrý druh“. Pokud by jej chtěl někdo někam zařadit, tak možná mezi agenty-chodce. Jenomže Karel Brabec byl agent-plavec. A vysloužil si přezdívku Král Dunaje. Také mu byla věnována celá jedna vitrína v někdejším muzeu SNB. Brabec byl Pražák a své dětství a mládí trávil na vodě. Byl členem skupiny vodních skautů, které vedl Jestřáb – Foglar. Po únoru 1948 emigroval, navázal v Rakousku kontakt s výzvědnou službou CIC a vrátil se do Čech. Hranici překračoval, tedy přeplavával po Dunaji, v úseku mezi Vídní a Bratislavou. Tuto cestu podnikl asi sedmkrát tam a zpátky. Se zprávami, s letáky, ale také touto cestou dostal několik lidí do Rakouska. Chytili ho v roce 1952 v Bratislavě.

„Karel Brabec měl štěstí, vypadalo to na trest smrti nebo doživotí, ale nakonec dostal 17 let. Od vyššího trestu jej zachránilo to, že se v Praze setkal s jedním vyšetřovatelem StB, se kterým byl kdysi ve skautském oddílu u Foglara. Po propuštění na amnestii pracoval v Praze jako údržbář veřejného osvětlení. Žil většinou ve své maringotce. Na léto si postavil katamarán, který vždy připřáhl za svůj karavan upravený ze starého pohřebáku a vyjel k vodě. Po sametové revoluci se rozjel do Rakouska, kde měl na břehu Dunaje ukrytou schránku s doklady a penězi. Zase měl trochu štěstí: staré, poničené, neplatné šilinky mu v bance vyměnili za nové," říká scenárista a režisér Ivan Stehlík. Dramaturgie Jiří Sirotek, kamera Daniel Adam, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Král Dunaje: na ČT2: pátek 27. 11. od 10.00 hod., na ČT24: středa 25. 11. po půlnoci 01:17 hod., neděle 29. 11. od 07:32 hod., od 21:04 hod., po půlnoci od 02:48 hod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).