Hlavní navigace

ČT2: Literární revue ČT Třistatřicettři zpovídá nositele Nobelovy ceny

[Tisková zpráva] Moderátoři Literární revue Třistatřicettři Jan Lukeš a Jan Schmid si pro její zářijové vydání v sobotu 25. 9. na ČT2 od 22:40 připravili setkání nositelů literárních cen. Od těch největších jako je Nobelova cena za literaturu až po ty naše české… Těšit se můžete na Gao Xingjiana a překladatele jeho knih Denise Molčanova, Petru Soukupovou, Jiřího Hoppa, Ivana Klímu a další osobnosti.

Sdílet

Na úvod nejnovějšího vydání Třistatřicettři se moderátoři Jan Lukeš a Jan Schmid vrátí ještě k předprázdninovým událostem. V Kramářově vile navštíví odstupujícího premiéra úřednické vlády Jana Fischera a popovídají si s hostem pražského Festivalu spisovatelů, čínským prozaikem Gao Xingjianem a jeho překladatelem Denisem Molčanovem. „Přestože oproti panu Gaovi je už z tradice náš mentální a kulturní základ dosti rozdílný, mám dojem, že to, o čem a jak píše, vypovídá zároveň i o nás. Navíc má i podobný smysl pro humor,“ myslí si Jan Schmidt. Gao Xingjian je držitelem Nobelovy ceny za literaturu z roku 2000, a tak se nabídla možnost srovnat jeho pohled na literaturu a život s názory letošních držitelů nejvýznamnější české literární ceny Magnesia Litera. Uvidíme Petru Soukupovou, držitelku ceny za Knihu roku, povídkový triptych Zmizet, editora Díla Milady Součkové Kristiána Sudu (Litera za nakladatelský čin), prozaika Ivana Klímu (Litera za literaturu faktu) a historika Jiřího Hoppeho (Litera pro objev roku).

Každý cítí, jaký je rozdíl mezi Nobelovou cenou za literaturu a cenami Magnesia Litera co do věhlasu, publicity, finančního ohodnocení i vlivu na další autorskou dráhu. Je ale nějaký rozdíl mezi jejich držiteli? Jací jsou to lidé? V čem se liší a co je spojuje? Nobelistu budeme mít nakonec pro srovnání jen jednoho, magnesistů ale hned několik autorů různých literárních žánrů, různého věku i životní zkušenosti. Ocitne se jednou někdo z nich na nedalekém Slavíně? Anebo je doba takového uctívání spisovatelských autorit něčím už dávno zpráchnivělým? „Jak souvisí dílo s autorem? Někdy velmi volně, jak dokládá naše setkání s panem Gaem. Jeho román je nostalgický a temný, on sám usměvavý a vstřícný. Trauma totality překonal svým psaním, a to je povzbudivé poznání i pro jiné“, odpovídá si sám na otázku Jan Lukeš.

Repríza pořadu v sobotu 26. září na ČT2 v 08.45, www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).