Hlavní navigace

ČT2: Magické hory, nový třináctidílný cyklus – od 11. června

[Tisková zpráva] Tajemstvím opředené kultovní české a moravské hory v osobitém podání spisovatele a geologa Václava Cílka a herečky Květy Fialové v premiérovém vzdělávacím cyklu Magické hory. Od 11. června vždy v sobotu na Dvojce od 18:10 hod. První díl je věnovaný památné hoře Říp.

Sdílet

Cyklus nabízí pohled do historie a seznamuje diváka s mýty a příběhy zasazenými do krajiny, která je naším domovem. Vypráví o staletém hledání smyslu lidské existence v prostředí nám známém i neznámém, který nám splývá s pojmem vlast. Václav Cílek se s Květou Fialovou ubíral týmiž cestami, po nichž kráčeli po staletí naši předkové, mezi nimiž vynikli zejména romantici. Ve šlépějích největšího z nich – Karla Hynka Máchy – se oba vydali hledat „vlastní horu, vlastní osu světa, svou axis mundi“.

Hory byly opředeny pověstmi a mýty. Hojně propagovány byly zejména v dobách, kdy se spojily myšlenky romantismu s ideou národního obrození. Staly se také velkou inspirací pro malíře mánesovského zaměření nebo pro hudební skladatele typu Bedřicha Smetany. Neméně významnou roli sehrály hory při upevňování a prosazování české národní identity. Vytvářely také jakýsi styčný bod mezi tímto světem a možnými dalšími světy, mezi nebem a zemí, smrtelným a božským. Vrcholky hor sloužily proto k nejrůznějším náboženským obřadům, ale staly se mnohokrát v našich dějinách i místy důležité komunikace. Jako shromaždiště radikálně naladěných zástupů lidu hrály hory svou nezastupitelnou roli například v předhusitských Čechách. V 19. století se zase staly cílem prvních turistů.

V rámci vzdělávacího cyklu vystoupili oba průvodci – Václav Cílek a Květa Fialová – na třináct hor. Desetkrát našli cíl svého putování v Čechách, třikrát zdolali moravské vrcholy. Jejich putování se snaží přiblížit divákovi zábavnou formou historii, umění, přírodu a krajinu. Přesahuje však i do takových vědních oborů, jako jsou kulturní antropologie, geologie nebo architektura. Zatímco Václav Cílek prezentuje spíš erudovaný pohled na fenomén hor, Květa Fialová vytváří jeho emocionální a intuitivní protipól.

Říp, Kozákov, Radhošť, Trosky, Milešovka, Kleť, Radobýl, Blaník, Hostýn, Sněžka, Pálava, Bezděz, Petřín. Trasy jednotlivých dílů se mohou stát i vhodnou inspirací pro pěší a cyklistické výlety. Informace a odkazy lze vyhledat na internetových stránkách: www.magickehory.cz.

Repríza pořadu Magické hory: vždy v neděli ráno a ve čtvrtek večer po odvysílané sobotní premiéře: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).