Hlavní navigace

ČT2: Muž z terezínského deníku – K. Košvanec v cyklu Neznámí hrdinové – 8. 3.

[Tisková zpráva] Karel Košvanec se nebál riskovat svůj život a nezištně pomáhal Židům internovaným za nacistické okupace v terezínském ghettu. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 8. března na ČT2 od 20:50 hod.

Sdílet

Karel Košvanec dal v sázku nejen svůj život, ale ohrozil i existenci vlastní rodiny, protože Židé byli označeni za méněcennou rasu a stali se obětí cílené perzekuce. Tento nenápadný muž pracoval na nádraží, a tak neuniklo jeho pozornosti, že do Terezína míří transporty plné Židů. Z těžko zjistitelných důvodů, ale dost možná z pouhého lidského soucitu s trpícími, se odhodlal těmto „vyděděncům“ obětavě pomáhat. Nebylo to vůbec jednoduché. Plný úzkosti se po nocích opatrně plížil s batohem plným potravin na zádech k terezínským šancím a přitom dával dobrý pozor, zda ho někdo nesleduje. Na místě ho očekávala židovská spojka, ale napětí nepolevovalo. Troufalost celého podniku umocňoval fakt, že nedaleko nad Košvancem se vypínaly věže s nacistickou ostrahou. Stačila drobná neopatrnost a mohlo být po všem. Za každou chybu se v té době draze platilo. Takových dobrodružných výprav byly desítky, ale ani pocity ohrožení neodradily odhodlaného muže od splnění úkolu, který si předsevzal. Na nenápadného hrdinu vzpomínají v dokumentu rodinní příslušníci a také Eva Roubíčková, autorka knihy Terezínský deník, která znala Karla Košvance osobně.

„Byl to člověk, který nebojoval se zbraní v ruce, neměl ambice měnit svět. Putoval s batohem plným jídla za lidmi, kteří měli hlad. A určitě si ani on sám jako hrdina nepřipadal. Nenápadný člověk. Kdyby se o něm nezmínila paní Eva Roubíčková ve svém dívčím deníku z Terezína, zůstal by neznámým hrdinou napořád,“ říká režisér Ivan Stehlík. Scénář Mikuláš Kroupa, dramaturg Jiří Sirotek, kamera Pavel Blažek, vedoucí výroby Helena Veselá, Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Muž z terezínského deníku na ČT2: 11. 3. od 11:00, na ČT24: 14. 3. od 07:32