Hlavní navigace

ČT2: Navrácená čest – Milan Zapletal v cyklu Neznámí hrdinové – 4. 1. 2010

[Tisková zpráva] Sedmnáctiletý Milan Zapletal se ocitl ve spárech gestapa. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 4. ledna 2010 na ČT2 od 20:45 hodin. Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Navrácená čest.

Sdílet

Bratr Milana Zapletala Libor seskočil v dubnu roku 1942 u Křivoklátu jako člen tříčlenné paraskupiny Bivouac. Jeho boj proti okupantům netrval dlouho. O několik dní později byl zatčen poté, co jeho a dalšího člena paraskupiny Františka Pospíšila udal Pospíšilův spolužák. Libor Zapletal byl gestapem nucen ke spolupráci, kterou naoko přislíbil. Už při prvním výslechu ale zatajil mnoho pro gestapo závažných skutečností. Gestapo ho propustilo na svobodu 8. května, aby tajnou policii přivedl na stopu dalších odbojářů. Parašutista však již po několika dnech s pomocí svých příbuzných uprchl do lesů u Rusavy. Zde se ukrýval až do srpna, kdy se pokusil uprchnout do Švýcarska. Byl dopaden v Německu se zfalšovanou legitimací. Po deportaci do protektorátu ho gestapo identifikovalo, následoval transport do koncentrační tábora Mauthausen a poprava. Také Milana Zapletala nechalo zpočátku gestapo na svobodě jako volavku, později byl zatčen a deportován do Osvětimi. Jako celá rodina Zapletalů i on zaplatil svou daň za odvahu svého bratra bojovat v zahraniční armádě proti německým okupantům.

„Příběh celé rodiny Zapletalovy ke mně promlouvá svědectvím o lidské důstojnosti, čestnosti, rodičovské lásce k dětem a skutečném bratrství a sourozenecké solidaritě,“ říká autor námětu a spoluautor scénáře Vojtěch Šustek. Scénář R. Vávra a V. Šustek, režie a kamera Roman Vávra, dramaturgie Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Navrácená čest: na ČT2: pátek 8. 1. 2010 od 10:00 hod., na ČT24: neděle 10. 1. od 07:32 hod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).