Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Nechtěl jsem dělat pro SSSR.
Josef Podpěra se narodil roku 1921 v Lounech. Po škole byl přijat jako zámečník do továrny Avia v Ostroměři, kde za okupace vznikla ilegální skupina, k níž se připojil. Později se přidal k partyzánské jednotce, která působila v krkonošském podhůří. Po válce se hlásil k národním socialistům. Na jaře 1949 zorganizovali jeho kolegové protikomunistickou ilegální skupinu. Podpěra se do ní zapojil. Vyráběli protirežimní letáky, snažili se zastrašit komunistické funkcionáře. Skupinu rozbila Státní bezpečnost na podzim roku 1949 a zatkla většinu jejích členů. Podpěrovi se podařilo zpočátku unikat, skrýval se dva roky. Neúspěšně se snažil najít cestu na Západ, byl zatčen roku 1951. Po brutálním vyšetřování následoval soud. Za protistátní činnost byl odsouzen k 11 letům vězení. Deportovali ho na Jáchymovsko. Na „Mariánské“ odmítl pracovat, nechtěl těžit uran pro Sovětský svaz. Bachaři tyto odmítače z náboženských a jiných důvodů trýznili hladem a korekcemi. Josef Podpěra byl po 10 letech věznění propuštěn na základě prezidentské amnestie.
„Pan Podpěra působí ve svých skoro devadesáti letech jako frajer, který si s ničím neláme hlavu. Ale to jenom při prvním setkání – když začne vzpomínat a vyprávět před kamerou, najednou je vidět, že prožil těžký a mnohdy velmi bolestný život, že se se svým dobrodružstvím vyrovnává dodnes," říká scenárista Adam Drda. Režie Vítězslav Romanov dramaturgie Jiří Sirotek, kamera Pavel Blažek, Richard Špůr, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: http://www.ceskatelevize.cz/program
Repríza dokumentu Nechtěl jsem dělat pro SSSR: na ČT2: pátek 23. 10. od 10.00 hod., na ČT24: neděle 25. 10. od 07:32 hod., po půlnoci od 03:05 hod.