Hlavní navigace

ČT2: Neodcházení – portréty dvou lékařů, kteří nechtěli nikam odcházet

[Tisková zpráva] Druhý program České televize uvede ve středu 1. února od 20:00 hodin souběžný portrét dvou významných českých lékařů s názvem Neodcházení. Profesoři Jan Pirk a Vladimír Beneš přesáhli svým odborným věhlasem hranice své země, ale přesto nikdy neuvažovali o tom, že by ji opustili a zamířili za lukrativními posty do ciziny.

Sdílet

V době vrcholící krize českého zdravotnictví v únoru 2011 podávali čeští lékaři hromadné výpovědi a pohrozili, že zamíří do některých západních zemí, kde si podle řady z nich budou jejich práce více vážit. Vzniklo dokonce heslo „Náš exodus, váš exitus“, jehož prostřednictvím byl vyvíjen nátlak na pacienty a hlavně na stát, aby ustoupil a zvýšil lékařům platy. V tuto chvíli ustupovaly do pozadí otázky lékařské etiky, morálky i vědomí určitého poslání. Společnost se v názoru na protest lékařů začala polarizovat, propukaly mnohdy obtížně zvladatelné emoce a panovaly především obavy, že na vše doplatí především pacienti.

Režisér Viktor Polesný proto ve svém portrétu zaměřil svou pozornost jinam a oslovil prof. MUDr. Jana Pirka, DrSc. a plk. Prof. MUDr. Vladimíra Beneše, DrSc., kteří se řadí k naší absolutní lékařské špičce, ale na rozdíl od svých kolegů nikdy neuvažovali, že by odešli někam do ciziny. Profesor Pirk je přední český kardiochirurg, který provede ročně 330 operací srdce. Na svém kontě má také už téměř dvě stovky úspěšných transplantací. Profesor Beneš je zase úspěšný neurochirurg z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. S jistou nadsázkou jde proto říci, že oba tvoří srdce a mozek české medicíny. A také proto těmto odborníkům nic lidského není cizí.