Hlavní navigace

ČT2: Nový cyklus dokumentárních rekonstrukcí Největší tankové bitvy

[Tisková zpráva] ČT2 zahájí v úterý 3. ledna 2012 od 20:00 hod. vysílání nového desetidílného kanadského dokumentárního cyklu Největší tankové bitvy. První díl nazvaný El Alamein je věnovaný pouštní válce, kterou vedli na sklonku léta 1942 Britové s německým Afrikakorpsem pod velením charismatického stratéga Erwina Rommela.

Sdílet

Na přelomu let 1941/1942 se Saharskou pouští směrem do Egypta valí stovky tanků německé pouštní armády Afrikakorps. Britové však mají v počtu obrněnců jasnou převahu a věří, že nepřítele zastaví. Koncem ledna 1942 se zdá, že Němci melou z posledního, ale jejich velitel Erwin Rommel, přezdívaný „liška pouště“, stále věří, že německé zbraně zvítězí. Navíc mu zdánlivě hraje do karet nesporný fakt, že Německo je v té době na vrcholu své moci. Třetí říše se rozpíná od Pyrenejí na západě po nekonečné stepi Sovětského svazu na východě, od polárního kruhu na severu až po rozžhavené písky africké pouště na jihu. Přesto se soukolí německé válečné mašinérie začíná povážlivě zadrhávat. Právě boje na východní frontě začínají nacistům odčerpávat značné lidské i materiální síly, což bude mít rozhodující vliv i na výsledek na africkém bojišti.

Na sklonku léta 1942 se skutečně schyluje k rozhodující bitvě o Severní Afriku. Rommelův africký expediční sbor se u malé egyptské pobřežní vesnice El Alamein dostává do střetu s britskou 8. armádou pod velením generála Montgomeryho. Němci dlouhým tažením zeslábli, docházejí jim zásoby pohonných hmot a nedostává se jim ani čerstvých posil. Lišák Rommel si je však jistý, že vojáci legendárního Afrikakorpsu jsou připraveni se bít do poslední kapky krve a neprodají svou kůži zadarmo.

Premiéru 2. dílu Kursk, operace Citadela uvede Dvojka v úterý 10. 1. 2012 od 20:00 hodin. 5. července 1943. Dva a půl tisíce německých tanků a útočných děl proti pěti tisícům sovětských tanků. Když bitva skončila, dosahovaly ztráty bojujících armád více než dvou set tisíc mužů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).