Oldřich Stránský se narodil v Mostu. Pocházel z jazykově smíšené židovské rodiny, jeho mateřštinou byla němčina. Otec s matkou však vyznávali prvorepublikové ideály a syna poslali do české školy. Později se s rodiči přestěhoval do Českého Brodu, kde otec převzal rodinný obchod. Nacistická okupace převrátila život rodiny Stránských naruby. Jejich živnost byla nacisty zkonfiskována a arizována. Oldřich Stránský nemohl kvůli svému původu dokončit studium na průmyslové škole. Nejhorší chvíle však nastala v červnu 1941. Tehdy začala jeho dlouhá pouť koncentračními tábory, do nichž směřovalo i jeho rozvětvené příbuzenstvo. Nejprve se ocitl v tzv. přeškolovacím táboře v Lípě. Odtud byl převezen do Terezína a poté přemístěn do Osvětimi – Birkenau a Schwarzheide. Konec války ho zastihl v koncentračním táboře Sachsenhausen.
Oldřich Stránský vypráví o svých prožitcích úsporným stylem zbaveným všech emocí. Navzdory tomu, že přežil peklo rasového pronásledování a unikl osudu muže určeného k likvidaci, není patetický. Věkem se blíží devadesátce, ale je stále veřejně činný. Ve svých vystoupeních nabádá posluchače, aby nezapomínali na minulost a varuje před hrůzami holocaustu. „Oldřich Stránský je čiperný starý pán se živým zájmem o okolní svět. Dalo by se o něm napsat, že prožil klidný a vyrovnaný život, věnoval se práci, své rodině a svým koníčkům, kdyby… Kdyby neprošel peklem pěti koncentračních táborů a několikrát nestál na prahu smrti, od něhož jej pokaždé odvedly náhody, kterým on sám říká štěstí,“ říká režisér Václav Křístek. Scénář Pavel Taussig, dramaturg Jiří Sirotek, kamera Vlastimil Hamerník, vedoucí výroby Helena Veselá. vedoucí projektu Čestmír Franěk. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.
Repríza dokumentu Přežil svou smrt na ČT2: 4. 3. od 11:05, na ČT24: 7. 3. od 07:32.Více informací: www.ceskatelevize.cz/program