Hlavní navigace

ČT2: Otec Karel – Karel Fořt v cyklu Neznámí hrdinové – pondělí 8. 2.

[Tisková zpráva] Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se rychle zapomnělo, nebo zůstali neznámými, pokračuje snímkem Otec Karel. Monsignore Karel Fořt byl za války vězněn nacisty a později uprchl ze své vlasti před komunisty. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 8. února na ČT2 od 20:50 hod.

Sdílet

Karel Fořt se v životě ocitl několikrát na osudové křižovatce, kdy musel volit mezi dobrem a zlem. Nechyběla mu však odvaha a dokázal se rozhodnout. Sám sebe přesto mezi hrdiny nikdy nepočítal. Karel Fořt byl už jako mladý skaut za okupace uvězněný a vyslýchaný gestapem. Později ho poslali na nucené práce do Německa, kde s nezbytnou dávkou štěstí přežil několik náletů. Po návratu do osvobozené vlasti studoval bohosloví a byl vysvěcen na kněze. V rámci svých pastoračních povinností poté pečoval také o sudetské Němce, kteří neodešli ze země. Po komunistickém převratu byli římskokatoličtí duchovní a s nimi i Otec Karel považováni za úhlavní nepřátele nového režimu, což rozhodujícím způsobem ovlivnilo jeho další život. Rozhodl se totiž pro útěk za hranice. Poté odešel jako misionář do Alžírska. Také v této zemi však začala být pod vlivem sílícího terorismu politická situace krajně napjatá. Český kněz proto po čase misii opustil a usadil se v Německu. Zde vybudoval síť českých center, vedl českou farnost a působil rovněž ve vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa.

„Karel Fořt je člověk, který rozpouští úzkost a komunikuje na vlně odpuštění a smíchu. Už když jsem přišla do jeho minibytečku v Českých Budějovicích, snažil se ze svého osudu emigranta vyprávět historky, které by mě mohly pobavit. S hůlkou v ruce, opíraje se o svého řidiče – kamaráda z dětství, s námi putoval dva dny Šumavou a ukazoval místa svého útěku za kopečky. Rok narození 1921 by mu nikdo nehádal. Inu, jak říká: Je lepší stárnout od nohou než od hlavy“ říká scenáristka a režisérka dokumentu Jolana Matějková. Kamera Josef Nekvasil, dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací na www.ceskatele­vize.cz/ program

Repríza dokumentu Otec Karel na ČT2 : čtvrtek 11. 2. od 11:00, na ČT24 : neděle 14.2. od 07:32

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).