Hlavní navigace

ČT2: Patrick Swayze v dramatu vietnamských uprchlíků Zelený drak

[Tisková zpráva] Když vietnamští utečenci po skončení války roku 1975 hledají svůj nový domov ve Spojených státech, v kalifornském vojenském táboře, vzpomínky na souboj s nepřítelem ožívají… Zapomenutý příběh z války s Patrickem Swayze v hlavní roli na Dvojce 29. 8. ve 23:00. Premiéra v anglickém a vietnamském znění s titulky.

Sdílet

Před deseti lety se v rámci Projektu 100 objevil v našich kinech americko-vietnamský snímek Tři sezóny (1999) z dílny bratrské dvojice vietnamských emigrantů Tony Bui – Timothy Linh Bui, líčící v propojených povídkách osudy několika lidí, žijících v Ho Či Minově městě. Stejný autorský tandem je podepsán i pod filmem Zelený drak (2000), byť v obráceném gardu (tentokrát společný námět režíroval Timothy).

Snímek, který Dvojka uvádí v rámci klubového Amerického nezávislého léta, líčí osudy vietnamských uprchlíků, kteří se po pádu Saigonu v roce 1975 dostali do záchytného tábora na námořní vojenské základně Pendleton v jižní Kalifornii. Obrýlený, tichý Tai, jenž se díky znalosti angličtiny stává správcem tábora, vedeného seržantem Lancem, se zamiluje do dcery zdiskreditovaného vietnamského generála Thuy. Jeho malý synovec Minh se spřátelí s osamělým černým kuchařem Addiem, který na kuchyňskou stěnu maluje obrovského zeleného draka. Taiův přítel Duc se tu zase setkává s bývalou láskou, která je však provdaná za jiného. Film je zajímavým příspěvkem k pozapomenuté historii sedmdesátých let a přes občasnou vypjatou melodramatičnost, jež je pro asijské tvůrce příznačná, kreslí působivý obraz tehdejší doby.

S Patrickem Swayze dále hrají Forest Whitaker, Duong Don, Hiep Thi Le, Billinjer Tran, Trung Nguyen, Billinger Tran a další. Scénář a režie Timothy Lin Bui.