Hlavní navigace

ČT2: Poslední akce – Pravomil Raichl v cyklu Neznámí hrdinové – pondělí 21. 12.

[Tisková zpráva] Válečný hrdina Pravomil Raichl se nedokázal smířit s tím, že zločiny komunismu nebyly potrestány. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 21. prosince na ČT2 od 20:45 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Poslední akce.

Jako 18letý mladík opustil v masarykovských ideálech vychovaný Pravomil Raichl protektorát, aby se zapojil do boje proti Němcům. Prošel sovětským likvidačním lágrem, odkud vyvázl díky vytvoření Československého armádního sboru v Buzuluku. Tady poznal Karla Vaše, který už tehdy pracoval pro NKVD. Samopalník Raichl byl v bojích pětkrát raněn a po válce byl vyznamenán. Již před únorem 1948 se zapojil do protikomunistického odboje, byl však brzy zatčen a v květnu 1948 odsouzen k trestu smrti. Život mu zachránil prezident Edvard Beneš – zmírnil mu trest smrti na doživotí. Vaš pomáhal ve funkci prokurátora likvidovat zejména protikomunisticky smýšlející zahraniční vojáky. Raichl procházel věznicemi od Prahy až do Leopoldova. Odtud se mu v lednu 1952 podařil neuvěřitelný únik za hranice, listopadové revoluce 1989 se dočkal v USA. Beztrestnost komunistických zločinců nemohl válečný veterán pochopit a akceptovat. Po výroku soudu, že Vašovy zločiny jsou promlčeny, se údajně rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou.

„Osobnost Pravomila Raichla je stále impozantní. Jeho život i postoje obsahují mravní výzvu, na kterou česká společnost dlouho nebyla připravena a kdoví, zda někdy bude,“ říká autor námětu Jiří Sirotek. Scénář Daniela Kučerová, režie Josef Dlouhý, dramaturgie Jiří Sirotek, kamera Josef Hruša, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Poslední akce: na ČT24: středa 23. 12. po půlnoci 01:17 hod., neděle 27. 12. od 07:32 hod., po půlnoci od 02:49 hod.