V březnu 1950 nesměli českoslovenští hokejisté odcestovat do Londýna k obhajobě titulu mistrů světa. Zklamání bylo obrovské, a tak ho většina hráčů zapíjela ve Zlaté hospůdce (U Herclíků). Padla při tom i ostrá slova na adresu komunistického režimu. Vzápětí došlo udání, následovalo zatčení a soud. Jednotliví hráči byli odsouzeni k dlouholetým trestům odnětí svobody. Vladimír Zábrodský v hospůdce nebyl a zatčení unikl. Takové štěstí však neměl například Boža Modrý, který rovněž nešel s kamarády posedět. A přesto právě on zaplatil celý incident podlomeným zdravím, a poté i životem. Zábrodský odmítá jakýkoliv osobní podíl na hokejové tragédii, jak mu je někdy podsouváno. Tématu se v knize nevyhýbá, ale ani ho neobjasňuje.
Všestranně talentovaný sportovec, který vedle hokeje reprezentoval vlast například i v tenisovém Davis Cupu, má však letitého zarputilého kritika. Je jím další hokejová legenda Augustin Bubník. Právě on v Bielově dokumentu Postavení mimo hru na Zábrodského ostře útočí a naznačuje, že mohl spolupracovat s StB. Každý, kdo přečte knihu Skutečný příběh hokejové legendy, pozná, že mezi Zábrodským a Bubníkem to jiskřilo od nepaměti a spory mezi sebou vedli ještě před aférou v hospůdce.
Těžko lze proto od knihy nebo televizního dokumentu čekat definitivní objasnění dávného příběhu. V případě knihy Davida Lukšů a Aleše Palána je však třeba hledat přínos svědectví Vladimíra Zábrodského jinde: v objasnění předválečných kořenů československého hokeje, spočívajících v obrovském sportovním nadšení a nasazení hráčů i funkcionářů pražského LTC, kteří společně vybudovali nejlepší hokejový klub tehdejší Evropy, z jehož úspěchů těžila i poválečná reprezentace.
Repríza dokumentu Postavení mimo hru: úterý 9. 3. na ČT2 od 09:40 hod. Více informací: www.ceskatelevize.cz. Slavnostní křest knihy z produkce Edice ČT Skutečný příběh hokejové legendy proběhl 3. března 2010 v Praze.