Hlavní navigace

ČT2: Postavení mimo hru – spor o minulost hokejové legendy

[Tisková zpráva] Vladimír Zábrodský byl kapitánem československých hokejových mistrů světa v letech 1947 a 1949. O rok později tento tým rozbila Státní bezpečnost, ale on jako téměř jediný hráč vyvázl bez postihu. Byla to náhoda, nebo za tím bylo něco jiného? Poodhalit roušku tajemství se snaží on sám v knize Skutečný příběh hokejové legendy. Pro Edici ČT ji napsali novináři David Lukšů a Aleš Palán. Další pohled na téměř sedmaosmdesátiletou hokejovou legendu prezentuje režisér Ivan Biel v dokumentu Postavení mimo hru, který dnes vysílá ČT2 od 20 hodin.

Sdílet

V březnu 1950 nesměli českoslovenští hokejisté odcestovat do Londýna k obhajobě titulu mistrů světa. Zklamání bylo obrovské, a tak ho většina hráčů zapíjela ve Zlaté hospůdce (U Herclíků). Padla při tom i ostrá slova na adresu komunistického režimu. Vzápětí došlo udání, následovalo zatčení a soud. Jednotliví hráči byli odsouzeni k dlouholetým trestům odnětí svobody. Vladimír Zábrodský v hospůdce nebyl a zatčení unikl. Takové štěstí však neměl například Boža Modrý, který rovněž nešel s kamarády posedět. A přesto právě on zaplatil celý incident podlomeným zdravím, a poté i životem. Zábrodský odmítá jakýkoliv osobní podíl na hokejové tragédii, jak mu je někdy podsouváno. Tématu se v knize nevyhýbá, ale ani ho neobjasňuje.

Všestranně talentovaný sportovec, který vedle hokeje reprezentoval vlast například i v tenisovém Davis Cupu, má však letitého zarputilého kritika. Je jím další hokejová legenda Augustin Bubník. Právě on v Bielově dokumentu Postavení mimo hru na Zábrodského ostře útočí a naznačuje, že mohl spolupracovat s StB. Každý, kdo přečte knihu Skutečný příběh hokejové legendy, pozná, že mezi Zábrodským a Bubníkem to jiskřilo od nepaměti a spory mezi sebou vedli ještě před aférou v hospůdce.

Těžko lze proto od knihy nebo televizního dokumentu čekat definitivní objasnění dávného příběhu. V případě knihy Davida Lukšů a Aleše Palána je však třeba hledat přínos svědectví Vladimíra Zábrodského jinde: v objasnění předválečných kořenů československého hokeje, spočívajících v obrovském sportovním nadšení a nasazení hráčů i funkcionářů pražského LTC, kteří společně vybudovali nejlepší hokejový klub tehdejší Evropy, z jehož úspěchů těžila i poválečná reprezentace.

Repríza dokumentu Postavení mimo hru: úterý 9. 3. na ČT2 od 09:40 hod. Více informací: www.ceskatele­vize.cz. Slavnostní křest knihy z produkce Edice ČT Skutečný příběh hokejové legendy proběhl 3. března 2010 v Praze.