Hlavní navigace

ČT2 představí čerstvé nositele Cen Alfréda Radoka

[Tisková zpráva] O Cenách Alfréda Radoka za rok 2010 je rozhodnuto. Martin Pechlát a Jiří Černý předali umělcům toto prestižní ocenění divadelní kritiky jen tak mimochodem, aniž by to tušili v sobotu 5. 3. Záznam slavnostního odpoledne doplněný dotáčkami o nových laureátech nabízí Dvojka v sobotu 12. 3. 2011 ve 20:00.

Sdílet

Jako „zkouška na Radoka“ probíhalo 5. března předávání Cen Alfréda Radoka za rok 2010 v pražském Divadle Komedie. Průvodci byli herci Martin Pechlát a Jiří Černý, kterým „asistoval“ Stanislav Majer v roli divadelního technikáře. Česká televize odvysílá v sobotu 12. 3. 2011 ve 20:00 na ČT2 zkrácený, čtyřicetiminutový záznam doplněný ukázkami z nominovaných inscenací a především exkluzivními rozhovory s vítězi v jednotlivých kategoriích.

Herec Dejvického divadla David Novotný, který získal cenu za roli Muže v nejlepší inscenaci loňského roku Muž bez minulosti, prozradí, jakou zásadní režijní připomínku dostal při zkouškách od Miroslava Krobota. Ten na oplátku prozradí, co vlastně poradil Davidu Novotnému… A čím si Dejvické divadlo zasloužilo ocenění Divadlo roku, to se dozvíte od jeho ředitelky Evy Měřičkové. Herečka Divadla Komedie Ivana Uhlířová se svěří, jaký vztah má k roli Alžběty v inscenaci hry ödöna von Horvátha Víra, láska, naděje, za niž dostala v anketě kritiků nejvíc hlasů a tím pádem i cenu v kategorii Ženský herecký výkon. Legendární operní pěvkyně a herečka Soňa Červená zavzpomíná spolu s hudebním skladatelem Alešem Březinou na spolupráci se světově proslulým americkým režisérem a scénografem Robertem Wilsonem nejenom na inscenaci Čapkovy Věci Makropulos v Národním divadle, oceněné za scénografii a hudbu. Setkáte se rovněž s mladým českým režisérem Štěpánem Páclem, který byl již podruhé vyhlášen talentem roku. Překvapivé srovnání polského a českého divadelního publika provede Petr Zelenka, autor nejlepší poprvé uvedené české hry roku 2010. Jeho Očištění, které nastudoval Martin Glaser v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, mělo totiž světovou premiéru v Polsku. A české veřejnosti zatím nepříliš známá autorka Eva Prchalová představí svou hru Závrať, se kterou zvítězila v dramatické soutěži.

Nejstarší ocenění v oblasti divadelní tvorby po roce 1989 – Ceny Alfréda Radoka – existují od roku 1992 a jejich cílem a smyslem je podpora divadelní tvorby. Výroční ocenění české divadelní kritiky uděluje Nadační fond Cen Alfréda Radoka v osmi kategoriích na základě ankety časopisu Svět a divadlo. I po rozdělení federace si ocenění uchovalo česko-slovenský ráz – ve spolupráci s divadelní a literární agenturou Aura-Pont nadační fond každoročně vyhlašuje také česko-slovenskou anonymní dramatickou soutěž, která je příležitostí a motivací k původní autorské tvorbě, a to především pro začínající divadelní autory.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).