Hlavní navigace

ČT2: Prokletí rodu Kennedyů – dokument o posedlosti mocí

[Tisková zpráva] Francouzský dokument Prokletí rodu Kennedyů. Premiéra na Dvojce v neděli 29. května od 20:00 hod. Nemilosrdný pohled do nitra proslulého amerického politického klanu, v němž je každý politický vzestup zaplacen smrtí jednoho z jeho členů.

Sdílet

Dokument provází komentář guvernantky, která se dlouhá léta starala o potomky početné rodiny Kennedyů. Filmové záběry ukazují, že navenek vše vypadá jako v uskutečněném americkém snu. Vrcholní politikové své doby pózují před zástupem fotografů a filmařů se svými věčně se usmívajícími ratolestmi. Dojem rodinné idylky je dokonalý. Za oficiálními kulisami nablýskané moci se však rozvíjí drama plné velkých a uskutečněných plánů, ale i nečekaných rozuzlení a tragických pádů.

Kennedyové byli původně irští přistěhovalci. Jejich příběh začal politickým vzestupem Josepha Kennedyho, otce slavného prezidenta. Tento přítel Roosevelta vydělal velké peníze v časech hospodářské krize. Dovedl se obratně pohybovat na burze, ale dokázal profitovat i z prodeje alkoholu v časech prohibice. Stal se patriarchou a zakladatelem rodinného klanu. Také jeho politická hvězda stoupala. Před vypuknutím 2. světové války se stal americkým velvyslancem ve Velké Británii. Jeho tolerance vůči Hitlerově politice však nakonec vyústila v politický pád. Kennedyové jsou však jako vojáci. Jeden padne a na jeho místo pod ostřížím dohledem patriarchy klanu nastupuje další. Když nejstarší bratr zahyne ve válce, ví John, že je řada na něm. Otec Joseph říká, že život je souboj a on zná jedině vítězství. Ani jeho děti nebudou moci zpočátku pochopit, proč je pořád obklopují limuzíny, sirény, vrtulníky a dotěrní fotografové. Až časem jim dojde, že právě toto je úděl Kennedyů. Někteří z nich budou mít problémy se s tím vyrovnat. Moc nepřináší vždy štěstí. A tak v historii rodu Kennedyů defiluje sláva, smrt, drogy i sex. Netrpělivá smrt si počíhala na všechny bratry a řádila i mezi jejich potomky.

Povinnosti vůči klanu velely nedbat na varování. Ještě než zazněly výstřely v Dallasu, které se staly americkému prezidentovi Johnu F. Kennedymu osudnými, zemřel novorozenec Patrik. Jacqueline ho pochovala s medailonkem svatého Kryštofa. Přesnou kopii nechala udělat i manželovi, který si ji zanedlouho vezme rovněž do hrobu. Na jeho místo v duchu klanové tradice nastupuje Robert a vše se opakuje. Vdova po Johnovi Jacgueline má všeho dost a prchá za řeckým miliardářem Onassisem. Odmítá hrát v klanu vymezenou roli „svaté vdovy“. Zděšená kolotočem slávy a smrti prohlašuje, že nenávidí Ameriku a nechce, aby v ní vyrůstaly její děti. Rodové prokletí a tanec smrti bez konce ji děsí. Dopadne tak rozhodně lépe než jiná žena z klanu, která pro svou nepřizpůsobivost stráví zbytek života za zdmi kláštera…

www.ceskatele­vize.cz/program