Hlavní navigace

ČT2: Kouzlo magického světa v dokumentu Šamani odcházejí

[Tisková zpráva] Šamani představují stále ostrůvek původního magického světa, který bílá civilizace posedlá racionalismem a honbou za ziskem odvrhla. Dokument Pavla Bezoušky Šamani odcházejí, který uvede ČT2 ve čtvrtek 2. června od 20:05 hodin, ukazuje svět amazonských Indiánů. Ti stále ještě dokáží žít v souladu s okolní přírodou a berou si z ní jen to, co ke svému životu opravdu potřebují.

Sdílet

Posedlost hospodářským růstem nezadržitelně proměňuje amazonský prales v rozsáhlou pustinu s odpadem a zároveň zužuje čím dál víc životní prostor původnímu indiánskému obyvatelstvu, které se stále ještě snaží žít v souladu se zdejší krajinou a zděděnými tradicemi. Západní způsob bezohledného podmaňování si přírody za účelem zisku je Indiánům cizí. Neplýtvají jejími dary a berou si z ní jen to nezbytné. Západ se však dávno vzdal tohoto dobrovolného uskromňování, jak to popsal například Martin Heidegger v eseji Polní cesta.

Znamená to však, že Západ vlastní jakýsi monopol na výklad pravdy o tomto světě? Pavel Bezouška připomíná příběh salesiánského kněze z minulého století, který se stal svědkem záchrany muže uštknutého jedovatým hadem. Nakonec mu pomohla rada šamana, který doporučil bylinu, z níž mu domorodci uvařili čaj. Tehdy tento katolický misionář pochopil, že Bůh je jen jeden, ale každý k němu má jinou cestu.

Nemocným v pralese nepomáhá klasická medicína, ale znalost pralesa a magických rituálů kmene. Lidu Katukina dal proto bůh žábu kambo, jejíž mléko má léčivé účinky. Látku už zkoumají i farmaceutické společnosti, ale šamani – duchovní vůdci Indiánů – pochybují, že materialistický přístup ochuzený o spirituální dimenzi bude účinný. Významným fenoménem je i léčivá liána, která se často vaří s listím koky, když má pomoci nemocnému z drogové závislosti. Dotyčný pozná díky ní v jakési introspekci traumata svého života a zatouží po změně.

Tlak civilizace je však neúprosný a může se stát, že šamani za pár let zcela vymizí. K Indiánům čím dál tím více proniká čirý materialismu spojený s bojem proti údajným pověrám. Domorodé obyvatelstvo se stává čím dál tím zranitelnějším tváří v tvář novému světu, který proměňuje lesní chrám Amazonie v bezútěšnou pustinu. A tak často už jen v paměti kmene zůstává původní svět, který se ještě dokázal postarat o své indiánské děti.

Repríza dokumentu Šamani odcházejí 9. 6. na ČT2 od 10:30 hod.,

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).