Hlavní navigace

ČT2: Se stigmatem teroristy – F. Zajíček v cyklu Neznámí hrdinové – pondělí 9. listopadu

[Tisková zpráva] Železničář František Zajíček za německé okupace vyhazoval koleje do povětří, stejný způsob odboje zvolil i po únoru 1948. Vypráví o tom nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 9. listopadu na ČT2 od 21:10 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Se stigmatem teroristy. Životní příběh Františka Zajíčka spadá do kategorie druhého i třetího odboje, a to specifického druhu – odboje železničářského. Ústecký železničář Zajíček byl po okupaci pohraničí přeložen do Pardubic, kde na vlastní pěst prováděl sabotáže na tratích. V roce 1944 se stal velitelem destrukčního oddílu, když přešel pod partyzánský oddíl pluk. Ludvíka Svobody. Jeho skupina složená ze železničářů likvidovala vojenský materiál směřující ve vagonech na frontu. Za odbojovou činnost obdržel sedm vyznamenání. Po únoru 1948 se nenechal zlákat do komunistické strany a rozhodl se komunistické diktatuře postavit. Jako přirozená autorita k sobě přitáhl další nespokojence z řad železničářů. Shromažďoval výbušniny a zbraně na další odboj. V roce 1949 v době konání sjezdu KSČ opět začal vyhazovat do povětří koleje. Tentokrát měla jeho ozbrojená aktivita tragický konec, a to nejen pro něj.

„Práce na příběhu Františka Zajíčka mě nutila přemýšlet nad oprávněností použít násilí jako prostředku boje proti komunistické vládě v Československu. Jak je možné, že Zajíčkovi Češi tleskali, když vyhazoval do vzduchu koleje za německé okupace a nikdo by si ani dnes nedovolil zpochybnit, že to bylo správné, ale když stejný způsob zvolil v době komunistické diktatury, skončil na šibenici a dodnes je pro mnohé obyvatele ČR teroristou? Myslím, že odpověď se hledá velmi těžko,“ říká scenárista filmu, historik a publicista Martin Krsek. Režie Václav Křístek, dramaturgie Jiří Sirotek, kamera Petr Hykš, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Se stigmatem teroristy: na ČT2: pátek 13. 11. od 10.00 hod., na ČT24: neděle 15. 11. od 07:32 hod., po půlnoci od 02:48 hod., úterý 17. 11. od 10:30 hod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).