Hlavní navigace

ČT2: Sicilská mafie hlavním tématem tří strhujících zahraničních snímků

[Tisková zpráva] Filmový klub v pondělí na Dvojce – sicilská mafie, boj statečných jedinců s ní a jeho důsledky v premiérových snímcích: 7. 3. od 22:40 Sicilská rebelka (2008), 14. 3. od 22:50 Fortapaš (2009), 21. 3. od 22:45 Gomora (2008).

Sdílet

ČT2 pondělí 7. 3. 22:40 Sicilská rebelka (premiéra)
Co může dohnat dívku k tomu, aby zradila svou rodinu? Italsko-francouzský film, natočený podle skutečného případu (2008). Hrají: V. D'Agostinová, G. Jugnot, M. Mazzarella, L. Sardová, M. Pupella a další. Scénář a režie Marco Amenta. Strhující obraz současné sicilské mafie, natočený s velkou znalostí případu i prostředí. Sedmnáctiletá Sicilanka Rita Atria se jako první mladá žena z mafiánské rodiny rozhodla sama spolupracovat s policií poté, co jí mafie zavraždila milovaného otce i bratra. Psala si deník, který se stal cenným zdrojem usvědčujících důkazů. Svědčila proti obyvatelům rodného města a příbuzným u soudu. Ačkoliv jí byla změněna identita a byla vedena ve státním programu na ochranu svědků, zbývalo jí v tu chvíli jen 9 měsíců života.

ČT2 pondělí 14. 3. 2011 22:50 Fortapaš (premiéra)
Nerovný boj za pravdu proti zkorumpovaným úředníkům a nemilosrdné mafii. Italský film o novináři, který se rozhodl psát pravdu (2009). Hrají: L. De Rienzo, V. Lodovoniová, M. Riondino, M. Gallo a další. Režie Marco Risi. (V italském znění s titulky). Poutavý příběh je natočen podle skutečných událostí, které se odehrály v Neapoli v polovině 80. let. Podává komplexní obraz mafiánské problematiky ve velmi přesvědčivém portrétu člověka, který se navzdory nebezpečí rozhodl psát pravdu. V roce 1985 byl ve věku 26 let zavražděn neapolskou Camorrou reportér Giancarlo Siani. Miloval svou práci i život. Měl však jednu velkou chybu. Odhaloval levárny a šel po nich. Mafie se zaměřila na profit z peněz na stavební obnovu po zemětřesení. Siani do jejich machinací strkal nos. Několikrát ho varovali, ale on nemohl jinak..

ČT2 pondělí 21. 3. 22:45 Gomora (premiéra)
Syrové svědectví o praktikách italské mafie a o nemožnosti vymanit se z jejího vlivu. Italský film, oceněný na předních filmových festivalech, je adaptací bestselleru R. Saviana (2008). Hrají: S. Abruzzese, S. Cantalupo, T. Servillo, G. Imparato a další. Režie Matteo Garrone. (V italském znění s titulky). Jeden z nejpůsobivějších filmů o neapolské, potažmo italské mafii, jaký kdy byl natočen. A to zejména pro autenticitu a hlubokou znalost prostředí. Snímek vznikl podle bestselleru a ve spolupráci s jeho autorem – Robertem Savianim, jenž nyní žije pod policejní ochranou v zahraničí. Brutálně syrová freska výstižně líčí, jakými způsoby ovládá neapolská větev mafie všední život lidí. V souboji klanů jde o nadvládu nad trhem s narkotiky, nebezpečným odpadem, s prostitucí, turistikou, ale i s oděvním průmyslem. Snímek získal řadu cen, na MFF v Cannes získal Velkou cenou poroty.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).