Hlavní navigace

ČT2: Spravedlnost pro Marii Švejdovou, ojedinělý dokument – premiéra 24. 9.

[Tisková zpráva] Osud statečné statkářky zobrazuje působivá divadelní a dokumentární rekonstrukce soudního procesu po 50 letech. Premiéra ve čtvrtek 24. září na ČT2 od 20:00 hodin. Dokument Spravedlnost pro Marii Švejdovou natočil režisér Pavel Křemen.

Sdílet

V rámci mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí Mene tekel se pod taktovkou jeho ředitele a zároveň režiséra Jana Řeřichy pustili studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy do zajímavého experimentu. Účinkovali v dopodrobna zrekonstruovaném soudním procesu s nevinnou obětí násilné zemědělské kolektivizace – statkářkou Marií Švejdovou. Tato žena se „provinila" tím, že násilné kolektivizaci čelila s neochvějnou statečností. Používala svůj zdravý rozum a nenechala se nikdy přesvědčit kolektivizační propagandou.

Dokumentární film Spravedlnost pro Marii Švejdovou sleduje nejen divadelní rekonstrukci soudního procesu, ale také reakce studentů práv, kteří postupně tehdejší zrůdnou soudní mašinérii na vlastní kůži poznávají. V dokumentu uvidíme také historika práv Jana Kuklíka, historika vězeňství Aleše Kýra, dceru Marie Švejdové Jarmilu Martínkovou, ale také herečku Lucii Juřičkovou, která Marii Švejdovou v divadelní rekonstrukci přesvědčivě ztvárnila.

Režisérovi Pavlu Křemenovi se v dokumentu podařilo působivě zachytit osud neobyčejně statečné ženy, které komunistický režim mnohonásobně ublížil. O její skutečnou a úplnou morální rehabilitaci se kupodivu museli pokusit až studenti, kteří si v jejím příběhu zahráli. Marie Švejdová byla totiž v roce 1990 v rehabi­litačním řízení částečně očištěna, ale zůstal jí takzvaný „zbytkový trest" za urážku tehdejších komunistických činitelů. Z deníku Marie Švejdové je zřejmé, že se ve vězení nevzdávala a stále usilovala o obnovení svého procesu. Napsala si do něj: „Trvám na provedení obnovy a nechci ztratit naději, že se najde někdo spravedlivý, kdo se ujme člověka celý život těžce pracujícího."

Repríza dokumentu Spravedlnost pro Marii Švejdovou: v sobotu 26. 9. na ČT2 od 11:00 hod. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/dokument

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).