Hlavní navigace

ČT2: Szent István... zkáza rakousko–uherské bitevní lodě – 25. března

[Tisková zpráva] Rekonstrukce tragické plavby rakousko-uherské bitevní lodi Szent István v červnu 1918, při jehož potopení zahynulo i 26 námořníků českého původu, ve výpravném dokumentu Petra Jančárka ve čtvrtek 25. 3. na ČT2 od 20:00 hod.

Sdílet

V létě 1918 zuří už čtyři roky ve třech světadílech válečný konflikt, který lidstvo dosud nezažilo. Rakousko-uherská admiralita hodlá prolomit blokádu Otrantské úžiny spojující Jaderské a Středozemní moře, aby bylo možné útočit na nepřátelské zásobovací konvoje. Necelé dvě hodiny před půlnocí 9. června 1918 vyplouvají rakousko-uherské bitevní lodě Szent István a Tegetthoff z přístavu v Pule. Szent István je moderní pancéřovaná bitevní loď o výtlaku 21 689 tun, délce 143 metrů a šířce téměř 28 metrů. Vybavena je moderním zbraňovým systémem ze Škodovky. Krátce po půl čtvrté ráno následujícího dne však odpaluje ve srovnání s kolosem Szent István jen malý torpédový člun MAS 15 pod velením italského kapitána Rizza dvě torpéda, která zasáhnou rakousko – uherskou bitevní loď v prostoru strojovny. Ta se pozvolna začíná převracet na pravobok, až je dnem vzhůru. V zasaženém prostoru propuká pravé peklo. Jeden z námořníků českého původu mnohem později vypráví o popálených mužích, které pára doslova skalpovala. Jiný těžce zraněný muž proklíná okamžik, kdy se narodil…

Bitevní lodi Szent István se dnes neřekne jinak než jadranský Titanik a 10. červen se dodnes slaví jako Den italského námořnictva. Po devadesáti letech se na místo tragédie, na dno Jaderského moře, vypravil režisér Petr Jančárek s týmem potápěčů vedeným Zdeňkem Partynglem a námořním historikem Borisem Golem, aby představili divákům strhující příběh rakousko–uherské a zároveň i české historie. Ve filmu jsou použity cenné archivní záběry ze slavnostního spuštění lodě na vodu i z okamžiků jejího potopení. Skvělé jsou i snímky zhotovené s časovým odstupem při ohledání vraku lodi, které zároveň umožňují i pohled do tajů potápěčského řemesla. Unikátní svědectví představují i staré magnetofonové pásky s vyprávěním autentického účastníka tragédie Ludvíka Přibyla. „Dobové záběry a fotografie ve spojení s moderní filmovou technikou a pravými nadšenci tvoří nedílnou jednotu tohoto dokumentu. Jejich zásluhou k nám z mořských hlubin doputoval strhující příběh, při němž mrazí, ale který se zároveň svým tragickým poselstvím dotýká každého z nás,“ říká režisér Petr Jančárek. Scénář Zdeněk Partyngl, Petr Jančárek, dramaturg Veronika Sobková a Bob Fliedr, kamera Petr Jančárek a Jiří Pupien, podvodní kamera Zdeněk Partyngl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).