Hlavní navigace

ČT2: Ta krásná holka z vily nad řekou – Dagmar Šimková v cyklu Neznámí hrdinové – pondělí 7. 12.

[Tisková zpráva] Dcera píseckého bankéře Dagmar Šimková skončila v komunistickém vězení ve 23 letech a vyšla ven, když jí bylo téměř 40 let. Vypráví o ní nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 7. prosince na ČT2 od 20:45 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Ta krásná holka z vily nad řekou. Dagmar Šimková se narodila 23. května 1929, dětství a mládí prožila v Písku. Její otec byl bankéř Jaroslav Šimek. Ve školním roce 1948/1949 se zapsala na pražskou filozofickou fakultu. Život celé rodiny se však po komunistickém převratu zcela změnil. Sestře Martě se podařilo v roce 1950 uprchnout za hranice a nový domov našla v Austrálii. Dagmar s maminkou zůstaly v Písku. Jako dcera bankéře měla Dagmar z hlediska nového režimu naprosto nepřijatelný „buržoazní" původ. Na studia mohla zapomenout. V jejím spise se dochovaly letáky, které psala, rozmnožovala a roznášela po Písku. Namalovala také několik plakátů, které zesměšňovaly Gottwalda a Zápotockého. Bylo jí třiadvacet, když ji StB zatkla. Obviněna byla nejen z toho, že rozšiřovala letáky a malovala posměšné plakáty, ale také z toho, že poskytla úkryt dvěma kamarádům „vyakčněným“ ze studií a poslaným na vojnu, ze které zběhli. Chtěli se dostat na Západ. Odsouzena byla k patnácti letům vězení. Matka ji brzy následovala, dostala jedenáct let. Veškerý majetek byl rodině zabaven.

„S Dagmar Šimkovou neexistuje jediný filmový záběr, ačkoliv po listopadu 1989 rodnou zemi navštívila několikrát. Kudy jsme to my dokumentaristé chodili, že jsme tak mimořádnou osobnost pouze míjeli? Už se to napravit nedá, zemřela v roce 1995 v Austrálii, ale, jakoby naši nepřipravenost dávno tušila, vydala o svém životě svědectví v útlé knížce, která – a na tom jsme se shodli úplně všichni – se čte jedním dechem. Vzdělaná, krásná, v pouhých třiadvaceti letech vstoupila do hrůzy komunistických kriminálů, aby zde strávila neuvěřitelných čtrnáct let, s hlavou hrdě vztyčenou a s vnitřně pevným postojem v každé situaci. Vězeňský spis, staré fotografie, citáty z autobiografické knihy, letmé vzpomínky pamětníků a svědectví bývalé spoluvězeňkyně – tak se rodil dokument, kterým chceme připomenout obdivuhodnou ženu, Dagmar Šimkovou," říká režisérka filmu Alena Hynková. Scénář Pavlína Formánková, Alena Hynková. Dramaturgie Jiří Sirotek, kamera Vratislav Damborský, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Politujme ty, kteří se mají lépe než my: na ČT2: středa 9. 12. od 09.10 hod., na ČT24: neděle 13. 12. od 07:32 hod., od 21:04 hod., po půlnoci od 02:48 hod.