Hlavní navigace

ČT2: Tálibánský gambit, dokument o riskantní vzdušné operaci v HD

[Tisková zpráva] Britský dokumentární film Tálibánský gambit přibližuje záchrannou vzdušnou operaci v Afghánistánu. Sledujte v pátek 20. května od 21:00 hodin na ČT2 nebo ve stejnou dobu na ČT HD ve vysokém rozlišení.

Sdílet

Česká televize nabídne divákům v pátek 20. května 2010 dokumentární film Tálibánský gambit z britského cyklu Vrtulníky ve válce. Snímek mapuje riskantní záchrannou operaci v afghánských horách. Dokument uvede od 21:00 hodin program ČT2, ve vysokém rozlišení bude možné film zhlédnout na ČT HD.

Při útoku na významného činitele al-Káidy v létě 2005 byli příslušníci speciálních jednotek amerického námořnictva (U. S. Navy SEAL) napadeni bojovníky Tálibánu. Přestřelka skončila největšími ztrátami na životech, jaké americké speciální jednotky zasáhly od doby války ve Vietnamu. Helikoptéra Boeing CH-47 Chinook vyslaná k vyzvednutí vojáků však byla při příletu do oblasti zasažena raketovou střelou do palivové nádrže a celá šestnáctičlenná posádka zahynula. O pomoc bylo následně požádáno 920. záchranné křídlo (Air Force 920th Rescue Wing).

Váš prohlížeč možná nepodporuje zobrazení této zprávy. Končil červen 2005 a osádky dvou vrtulníků HH-60G Pawe Hawk se už těšily na návrat domů. Jejich pobyt v Afghánistánu se chýlil ke konci, zbývalo několik dnů. Vše ale bylo nakonec jinak. Muži byli vysláni do afgánských hor Hindúkuše na pátrací záchrannou akci. Jejich úkolem bylo nalézt a vyzvednout členy speciálních jednotek. Nebylo však zřejmé, kde přesně jsou a zda-li vůbec někdo střet s Tálibánci přežil. Teprve po dvou nocích pátrání se podařilo zachytit na nouzové frekvenci slabé praskání, které naznačovalo, že se přeživší snaží navázat kontakt. Tím ale riskantní mise teprve začínala…

Členové posádky v dokumentu přibližují průběh operace v jedné z nejnevlídnějších končin světa. „Nic mě toho dne nepřipravilo na to, co jsem viděl noční vizí na tom úbočí hor v Afghánistánu. Svět za hranicí našich rotorů se zcela zastavil, když naši muži na místě pečlivě připevňovali vlajky na vaky s těly padlých vojáků, pro které jsme byli vysláni,“ svěřuje se pilot helikoptéry Pave Hawk Kurt Matthews.

Osobní svědectví samotných vojáků o okamžicích, které podrobily jejich fyzické i psychické možnosti limitní zkoušce, doplňuje počítačová grafika. Ta ilustruje řízení helikoptér v extrémních podmínkách.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).