Hlavní navigace

ČT2: Táta parašutistů – Karel Paleček v cyklu Neznámí hrdinové – 24. 5.

[Tisková zpráva] Pozdější generál Karel Paleček byl v období první republiky a za války významným československým zpravodajským důstojníkem a blízkým spolupracovníkem proslulého šéfa vojenské špionáže generála Františka Moravce. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 24. května na ČT2 od 20:50 hodin.

Sdílet

Vojenská kariéra Karla Palečka (1896–1962) za první republiky připomínala zpočátku typický obrázek popřevratového československého důstojníka. Za první světové války bojoval nejprve v řadách rakousko-uherské armády, v roce 1916 však přeběhl k Rusům a stal se legionářem. Karel Paleček své legionářské minulosti dokonale využil a jako pobočník plukovníka a později generála Františka Moravce si začal budovat kariéru na poli vojenské špionáže. Skvělé výsledky, jichž Moravcovi lidé dosahovali koncem třicátých let v boji s nacistickou rozvědkou, však nakonec nebyly kvůli politické kapitulaci plně využity. Plukovník Moravec proto krátce před zahájením nacistické okupace odletěl se svými nejbližšími spolupracovníky do Londýna. Spolu s ním opustil vlast i Karel Paleček. O přísně utajené misi však nesměl informovat ani manželku.

Ve válečném Londýně bylo působení Karla Palečka spojeno především s organizováním a výcvikem paravýsadků vysílaných na území protektorátu. I Palečkovou zásluhou provedla skupina Antropoid úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha. V dokumentu objasňuje tuto epizodu z otcova života syn Vladimír, který uchovává otcovy záznamy i válečné deníky. Právě v nich je zápis o tom, že Karel Paleček přijal osobně Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka před odletem z Londýna. Po válce už oběma mužům se zásluhami štěstěna nepřála. Generál Paleček nebyl sice odstavený z funkce hned po návratu do vlasti, což se na nátlak komunistů stalo Františku Moravcovi, ale po únoru 1948 rovněž upadl v nemilost a skončil ve vězení. Tomuto osudu se právě generál Moravec odchodem do emigrace vyhnul.

Scénář Pavel Taussig, režie Martin Mahdal, dramaturg Jiří Sirotek, kamera Josef Nekvasil a Richard Špůr, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Táta parašutistů na ČT2 28. 5. od 10:00, na ČT24 30. 5. od 7:32

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).