Hlavní navigace

ČT2: Televizní společnost, snímek oceněný 4 Oscary – premiéra 24. 7.

[Tisková zpráva] Faye Dunawayová, William Holden a Peter Finch v hlavních rolích amerického filmu Televizní společnost (1976). Režie Sidney Lumet. Premiéra ve Filmovém klubu na Dvojce v rámci cyklu Nový Hollywood v neděli 24. července od 22:20 hod.

Sdílet

Oscarovým vítězem roku 1976 se stal příběh boxera Rockyho, který se přes nemalá protivenství dostane až na vrchol. Divácky velmi oblíbený snímek tehdy stvořil novou hvězdu Sylvestera Stallonea. Filmoví odborníci nad ním ale příliš nejásali. Svou přízeň věnovali dramatu Televizní společnost, jímž se důrazně připomněli dva tvůrci, odchovaní živým televizním vysíláním padesátých let, scenárista Paddy Chayefsky a režisér Sidney Lumet. Jejich cynický pohled do zákulisí velké televizní společnosti (fiktivní UBS) nemilosrdně cupuje na kusy všechno, co se v televizi děje.

Prostřednictvím tří hlavních postav, ambiciózní producentky Diany Christensenové (Faye Dunawayová), zkušeného šéfa zpravodajství Maxe Schumachera (William Holden) a zešílevšího moderátora Howarda Bealea (Peter Finch), sledujeme, co všechno je televize ochotná udělat, aby se na ni lidé dívali. Ani po 35 letech snímek nic neztratil ze svého satirického ostří. Zvážíme-li překotnost vývoje televizního vysílání, je to až neuvěřitelné.

Čtyři Oscary (tedy o jednoho víc než vítězný Rocky) si odnesli scenárista Chayefsky a celkem tři herci, což se stalo teprve podruhé a naposledy (poprvé Tramvaj do stanice Touha – 1951). Faye Dunawayová si konečně vynahradila dvě předchozí neproměněné šance (Bonnie a Clyde, Čínská čtvrť). Převážně divadelní herečka Beatrice Straightová byla oceněna hned napoprvé za jednu z nejkratších kreací historie (něco přes pět minut na plátně v roli Holdenovy podváděné manželky). Anglický herec Peter Finch se své celkově druhé nominace už bohužel nedožil, Oscara za něj převzala s Chayefskym jeho manželka. Ve filmu dále hrají: Dále hrají: R. Duvall, W. Addy, N. Beatty, C. Ferrellová a další.

Televizní společnost zůstává jedním z nejlepších děl Nového Hollywoodu. Má nesmazatelnou nálepku vyplněného proroctví a zoufalý výkřik Howarda Bealea k divákům („Už toho mám dost a dál to trpět nebudu!“) se dostal do běžné mluvy.

Filmový klub – Nový Hollywood na ČT2 dále uvede 31. 7. od 21:40 Jeremiah Johnson (1972, americký western, v hlavní roli Robert Redford, režie Sydney Pollack, v anglickém znění s titulky); 7. 8. od 21:25 premiéru Bez okolků (1967, klasický americký thriller, v hlavní roli Lee Marvin, režie John Boorman): www.ceskatele­vize.cz/program