Hlavní navigace

ČT2: Unikátní Hledání ztraceného času - záběry z osvobozování Čech americkou armádou

[Tisková zpráva] ČT2 odvysílá v sobotu 16. října od 10:40 hodin již druhou část mimořádné osmidílné dokumentární série Co viděly americké kamery v Čechách. Filmový historik Karel Čáslavský v ní v rámci cyklu Hledání ztraceného času prezentuje unikátní záběry amerických válečných kameramanů z osvobozování českých měst a obcí na konci druhé světové války. Tentokrát uvidí diváci vstup Američanů do Havlovic a dále osvobození Křimic a Plzně 6. května 1945.

Sdílet

U jednotek americké armády, které na konci května 1945 vstoupily do západních a jižních Čech, působili vedle novinářů a fotografů také váleční kameramani od U. S. Signal Corps. Právě oni natáčeli konec druhé světové války na našem území. Po mnoha desítkách let se na jejich filmové reportáže, většinou krátké a útržkovité, můžeme podívat v osmi částech dokumentárního pořadu Hledání ztraceného času. „Pohled českých a amerických kameramanů na konec války v Čechách je odlišný. Čeští kameramani jsou fascinováni povstáním a pak osvobozením, ale Američané mají jiné hlavní téma. Zajímají je hlavně Němci. Je to celkem pochopitelné, protože kvůli Němcům Američané do Evropy i do Čech přišli a kvůli nim riskovali i své životy. Ve chvíli, kdy došli až na konec cesty si chtějí si odvézt domů snímky, které jim budou navždy připomínat velké vítězství “, vysvětluje filmový historik Karel Čáslavský.

Část těchto v Čechách dosud neznámých filmových záběrů, uložených v Americkém národním archivu NARA, uvedl u nás ve známost v roce 2005 americký archivář William T. Murphy, ale většina z nich je v rámci pořadu uvedena vůbec poprvé. Další záběry si z USA vyžádal český filmový historik Karel Čáslavský. „Je pozoruhodné, že americké záběry jsou už v této době převážně barevné. Více než rok však trvalo, než byly odpovídajícím způsobem popsány a uvedeny do reálného kontextu, protože Američané se o to sice pokusili, ale protože neznali prostředí, často chybovali. Zástupy zajatých Němců a některé nápisy je totiž často vedli k přesvědčení, že se nacházejí v Německu“, přibližuje obtíže při identifikaci jednotlivých snímků Karel Čáslavský.

Jména jednotlivých amerických kameramanů jako jsou Halloran, Graham, Leiter, Hallberg, Butterfield nebo Snowden českému divákovi sice nic neříkají, ale právě oni jsou autoři snímků s unikátní historickou hodnotou. Američané válečnou kamerou zachytili neopakovatelnou atmosféru, jež panovala mezi 5. květnem a 18. srpnem 1945 v Plzni, Protivíně, Rokycanech, Karlových Varech, Chebu, Lokti, Sušici, Volarech a na mnoha dalších místech. Některé jejich snímky stále čekají na své objasnění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).