Hlavní navigace

ČT2 uvede drama Rudin, jeho scenárista Otto Zelenka slaví osmdesátiny

[Tisková zpráva] Skvělé herecké výkony Vladimíra Kratiny, Elišky Balzerové, Zdeňka Žáka a Zlaty Adamovské v televizním zpracování románu I. S. Turgeněva Rudin (1985). V úterý 15. 3. od 22:40 na Dvojce tak Česká televize poblahopřeje úspěšnému a vynikajícímu scenáristovi Otto Zelenkovi k významnému životnímu jubileu.

Sdílet

Nadčasové téma hledání smyslu vlastní existence v románu Ivana Sergejeviče Turgeněva Rudin zdramatizoval pro televizní obrazovku scenárista, dramatik a dramaturg Otto Zelenka (*12. března 1931). Autor řady vynikajících dramatických děl, např. Vyloženě rodinná historie (1969), Cesta domů (1978), V zámku a podzámčí (1981). Tvůrce, který stál u zrodu původní české televizní seriálové tvorby. Scenárista legendárních seriálů Sňatky z rozumu (1968), F. L. Věk (1970), Kamenný řád (1975), Zlá krev (1986), Cirkus Humberto (1988), Přísahám a slibuji (1989), které patří do Zlatého televizního fondu.

ČT2 | 15. 3. 2011 22:40 | Rudin (1985)

Chtěl změnit svět k lepšímu, ale pouhá slova na to nestačila. Na jedné ruské vsi žije společnost statkářů a šlechticů svým tradičním, ospalým způsobem. Společně trávené chvíle v salonech u nezajímavé konverzace se změní příchodem mladého Rudina (Vladimír Kratina). Objeví se náhle, všechny svými názory ovlivní, a některé i oslní. Zvláště mladou dceru statkářky Lasunské Natálii (Zlata Adamovská), kterou tajně miluje Volyncev (Zdeněk Žák), bratr vdovy Lipinové (Eliška Balzerová). Ta má také tajného ctitele, pracovitého, leč málomluvného Ležněva (Václav Helšus). Dále hrají: Věra Vlčková, Jan Hrušínský, Gustav Opočenský, Zuzana Fišárková a další. Kamera Eduard Landisch. Režie Eva Sadková.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).