Hlavní navigace

ČT2: V hlavní roli Gustáv Husák - příběh prezidenta zapomnění - středa 22. 4.

[Tisková zpráva] Příběh levicového intelektuála, který na Slovensku silou prosazoval politiku komunistické strany a vzápětí se sám stal její obětí, když byl odsouzen na doživotí. Příběh kariérního politika, který se po propuštění stal představitelem Pražského jara a nakonec byl po dlouhá desetiletí prezidentem zapomnění, ikonou normalizace a úpadku československého státu v premiéře celovečerní verze dokumentárního filmu režiséra Roberta Sedláčka a reportéra Michala Kubala V hlavní roli Gustáv Husák na ČT2 ve středu 22. dubna od 20:30 hodin.

Sdílet

Za netradiční osu Husákova příběhu si autoři zvolili slovenskou divadelní hru Viliama Klimáčka Gustáv Husák v režii Martina Čičváka. Dvouhodinový dokument je portrétem nahlíženým různými pohledy a vzpomínkami pamětníků a archivními materiály. Zajímá je osobní život někdejšího prezidenta i jeho politická dráha. Ve filmu vystupuje řada pamětníků Husákovy éry. „Cíleně jsme se zaměřovali na lidi, kteří ho osobně znali, kteří ho potkali v různých fázích jeho života," říká Michal Kubal. Zajímavá je obsáhlá reflexe Václava Havla, jenž o Husákovi přemýšlí také jako dramatik o postavě. Ke slovu se dostaly též jeho ženy, na otce ve filmu mimo jiné vzpomíná i Husákův starší syn Vladimír. Nechybí pohled Lubomíra Štrougala, Michaila Gorbačova nebo posledního komunistického premiéra Polska Mieczyslawa Rakowského.

Poslední zbytky nadějí, že se v tehdejším Československu podaří i po invazi vojsk Varšavské smlouvy udržet některé reformní myšlenky Pražského jara 1968, pohřbilo 17. dubna 1969 zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ). Výměna Alexandra Dubčeka za Gustáva Husáka v čele strany znamenala vítězství konzervativních promoskevkých sil a nástup dlouhé normalizace.

„Negativní postavy a řekněme to přímo – velcí darebáci – vyzařují zvláštní energii, která k nim lidi vábí nejen za jejich života, ale i dlouho po jejich smrti. Asi je to i příklad tohoto filmu. Gustáv Husák nás přitahoval jako čistá esence všeho, co je na politice odpudivé, jako obrazárna pudů, jichž je politika katalyzátorem… Jako osud člověka uprostřed společenského vlnobití, který nechce nikdy zůstat na okraji, ať to stojí, co to stojí,“ vysvětluje režisér Robert Sedláček motivy vzniku snímku. Na letošním Mezinárodním filmovém festivalu populárně-vědeckých a dokumentárních filmů Academia film Olomouc získal tento film Cenu časopisu Dějiny a současnost za nejlepší český dokument v oblasti humanitních a společenských věd.